R. Sulík podáva trestné oznámenie na R. Fica. Šéf opozičného Smeru o ňom šíri, že užíva kokaín

Minister hospodárstva SR Richard Sulík.
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Minister hospodárstva dnes čelí odvolávaniu, inicioval ho Smer-SD. Tvrdí, že Sulík je nespôsobilý na výkon funkcie.

Minister hospodárstva Richard Sulík podáva trestné oznámenie na šéfa opozičného Smeru Roberta Fica. Ten o ňom dlhodobo hovorí, že užíva kokaín. Fico podľa Sulíka v relácii povedal, že "kokaín a SaS, to je ako jedna rovnica". Dodal, že obaja o sebe hovoria veci, ktoré sa tomu druhému nepáčia. Rozdiel je však podľa ministra v tom, že Fico klame a on hovorí pravdu. „Ja som v živote kokaín nebral, nikdy v živote som sa toho nedotkol,“ ubezpečil minister.

Zároveň skonštatoval, že všetky školy vyštudoval poctivo a prisľúbil, že prinesie maturitné vysvedčenie. Dodal tiež, že na ranč si zobral úver a stál ho približne toľko ako lepší bratislavský byt. Dôvody na jeho odvolanie považuje za smiešne.

Povedal, že žije čestný život, nie "fejkový". Fico totiž naznačil, že Sulík sfalšoval maturitné vysvedčenie. Minister potvrdil, že keď doreční, pôjde zobrať svoje vysvedčenie aj s úradným prekladom. „Tu ste teda naozaj šliapli vedľa,“ podotkol.

Priblížil aj skutočnosti okolo nadobudnutia ranča v Austrálii. Ozrejmil, že ho kúpil v roku 2019 spolu s ďalšími dvoma fyzickými osobami nepriamo cez spoločnosť. Preto samotný objekt nemožno nájsť v jeho majetkovom priznaní. Má však podiel v obchodnej spoločnosti, ktorá takúto nehnuteľnosť vlastní. Osoby, s ktorými ranč vlastní, menovať nechcel, pretože sú to verejnosti neznáme osoby.

„Ja som si zobral úver, ja som založil dva byty, ktoré mi v Bratislave patria, opísal Sulík s tým, že úver je dohľadateľný. Podľa vlastných slov tak vie zdokladovať nielen ranč, ale celý svoj život. V prípade ranču ide podľa neho o sumu na úrovni lepšieho bratislavského bytu. Jeho plán je tráviť tam zimné mesiace.

Minister hospodárstva čelí odvolávaniu, inicioval ho opozičný Smer

Návrhom na vyslovenie nedôvery ministrovi hospodárstva Richardovi Sulíkovi (SaS) odštartovalo plénum Národnej rady (NR) SR piaty rokovací deň 48. schôdze. Návrh iniciovali opoziční poslanci zo Smeru-SD.

„Doterajšie verejné vyhlásenia a praktická nečinnosť p. Sulíka ako ministra hospodárstva SR potvrdzujú absolútnu nespôsobilosť p. Sulíka na výkon tejto mimoriadne dôležitej exekutívnej funkcie,“ konštatujú poslanci v odôvodnení návrhu.

Namietajú napríklad situáciu okolo rastu cien energií, kde Sulík podľa predkladateľov nepredstavil jediné „racionálne“ riešenie. Nezvládol podľa nich ani prípravu a otvorenie slovenského pavilónu na svetovej výstave Expo.


Vláda nesúhlasí s vyslovením nedôvery R. Sulíkovi

Vládny kabinet prijal nesúhlasné stanovisko k návrhu skupiny poslancov Národnej rady (NR) SR na vyslovenie nedôvery vicepremiérovi a ministrovi hospodárstva Richardovi Sulíkovi (SaS). Spravil tak na svojom utorkovom rannom online rokovaní. Sulíka majú v parlamente odvolávať v utorok.

Vládna garnitúra nesúhlasí s tvrdením iniciátorov Sulíkovho odvolania, že minister nepredstavil ani jedno racionálne riešenie problematiky zdražovania energií. „V tejto súvislosti je potrebné uviesť, že Ministerstvo hospodárstva (MH) SR predstavilo a aj presadilo niekoľko opatrení, ktoré zmierňujú koncové ceny energií a zvyšujú transparentnosť cenovej regulácie,“ napísala vláda v stanovisku.

Medzi inými vymenovala vláda napríklad transparentnú reguláciu prirodzených monopolov v energetike, zavedenie prolongácie pre fotovoltické elektrárne s najvyššou podporou, vysporiadanie sa s historickým dlhom voči distribučným spoločnostiam vo výške 360 miliónov eur.

Sulík na avizované odvolávanie reagoval tak, že sa teší, že bude môcť vysvetliť verejnosti okolnosti cien energií. Tvrdí, že ľudia splácajú v účtoch za elektrinu niekdajšie “bačovanie“ Smeru-SD.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Odvolávanie

Dôležité udalosti