VIDEO: Rostas spoznal svoj trest, Harabin urobil rozruch pre rúško

Šéfredaktor časopisu Zem a vek Tibor Eliot Rostas a bývalý sudca Štefan Harabin.
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Rostasov advokát tvrdí, že peňažný trest nezaplatí, radšej pôjde do väzenia.

Na peňažitý trest vo výške 4000 eur odsúdil šéfredaktora časopisu Zem a Vek Tibora Eliota Rostasa senát Najvyššieho súdu (NS) SR. Verdikt je právoplatný.

NS SR pokladá prvotný rozsudok Špecializovaného trestného súdu za správny. Pokiaľ by Rostas peňažitý trest nezaplatil, išiel by do väzenia na tri mesiace. Obžalovaný si rozsudok nevypočul, keďže ho nevpustili do súdnej siene z dôvodu, že odmietol mať rúško.

Zdroj: TASR/Martin Baumann

Jeho obhajca Ľubomír Hlbočan po opustení súdnej siene uviedol, že voči verdiktu podajú dovolanie. Jeho klient peňažitý trest nezaplatí a pôjde radšej na výkon trestu. Nepovažuje jeho konanie za trestné a Rostas je podľa Hlbočana politickým väzňom.

Na pojednávanie s Tiborom Rostasom prišiel opäť aj bývalý sudca Štefan Harabin. Obaja odmietli mať rúško. Harabin sa dostal do konfliktu so Zborom väzenskej a justičnej stráže. Kričal, že páchajú trestný čin a že nemá právnu povinnosť nosiť rúško, informuje Denník N.

Oboch mužov odmietli pustiť do pojednávacej miestnosti, pretože odmietajú nosiť rúško.

 

Už na poslednom pojednávaní museli Štefana Harabina, ktorý aj vtedy prišiel podporiť Rostasa, vyviesť kvôli rušeniu pojednávania zo súdnej siene. 

ŠTS v Pezinku odsúdil Rostasa 16. decembra 2019. Dostal peňažný trest vo výške 4000 eur, prípadne náhradný trest odňatia slobody vo výmere troch mesiacov. 

Prokurátor Tomáš Honz navrhol obžalovanému podmienku s tým, že nežiadal finančnú pokutu. Pri trestnom čine rozširovania extrémistických materiálov vidí najväčšie nebezpečenstvo v porušovaní verejného poriadku a rozoštvávania národa, respektíve menšín a iných komunít na Slovensku.

Podľa obžaloby v máji 2017 zverejnil Rostas v časopise článok s názvom Klin Židov medzi Slovanmi, v ktorom uviedol citácie údajných myšlienok rôznych osobností slovenskej histórie, v ktorých vyjadrovali negatívne postoje k židovskej komunite.

Podľa prokuratúry tým uvádzal do obehu a rozširoval extrémistické materiály a spáchal takýto čin verejne. Ďalej verejne hanobil skupinu osôb pre ich skutočnú alebo domnelú príslušnosť k niektorej rase, národu alebo pre ich náboženské vyznanie. Zároveň podľa prokuratúry verejne podnecoval k nenávisti voči skupine osôb pre ich skutočnú alebo domnelú príslušnosť k niektorej rase, národu a náboženské vyznanie.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Štefan Harabin

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.