Poslanci zrovnoprávnili gastrolístok a vyplácanie peňazí na obedy

Gastrolístky.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Štátna kasa dokonca ušetrí.

Gastrolístky a finančné príspevky na stravovanie sa zrovnoprávnia. Do sumy 55 percent sumy stravného sa zdaňovať nebudú. Viacerí však upozorňujú, že to až také výhodné nebude, zamestnanec môže dostať reálne menej a doplatia na to aj živnostníci.

Od marca si môžu zamestnanci vybrať, či chcú gastrolístky, alebo radšej prejdú na príspevok k výplate. Vyzeralo to jednoducho, no v praxi sa ukázala zásadná chyba.

Kým gastrolístky sú oslobodené od daní v plnej výške, pri hotovosti to platí len sčasti. Ten, kto si vybral hotovosť, bol tak v nevýhode. Parlament v utorok (26. októbra) schválil nápravu.

„Gastrolístok bol celý nezdanený, dokonca do akejkoľvek výšky. Teraz sa to posunulo na úroveň, ktorá bola pre finančný príspevok, teda 55 percent,“ vysvetlil navrhovateľ pozmeňovaciehoo návhru a predseda finančného výboru Marián Viskupič.

Zdroj: TV Markíza

Gastrolístky a hotovosť budú od dane oslobodené do sumy 2,81 eura, čo je základná suma stravného. Všetko, čo dá zamestnávateľ zamestnancom navyše, sa bude musieť zdaniť a zaplatiť odvody.

„Napr. zamestnávateľ by dával zamestnancovi o euro navyše na stravnom v porovnaní s tým, čo musí. Okrem tohto eura musí odviesť ďalších 33 centov do poisťovní a neuvidí celé to euro, ale iba zhruba 70 centov,“ povedal Milan Kuruc z Občianskeho združenia Pracujúca chudoba.

Zmeny sa dotknú aj živnostníkov, ktorí mali možnosť na daniach si uplatniť za každý odpracovaný 5,10 eura na stravnom, teraz si budú môcť uplatniť len 55 percent z tejto sumy. Nižšia suma výdavkov tak pre živnostníkov bude znamenať, že na dani zaplatia štátu viac.

To ale nie je jediný problém novely. Po novom mali zamestnanci gastráč či stravné dostávať nie vopred, ale až mesiac pozadu, podobne ako výplatu. To ale nakoniec neprešlo. Čo chcú zamestnávatelia ešte riešiť.

„Zamestnávateľ dopredu naozaj nevie, koľko dní mu zamestnanec v tom mesiaci odpracuje, a rovnakým spôsobom sú vyplácané aj štátne sociálne dávky, a preto nevidíme dôvod, aby to tu bolo inač,“ zdôraznil viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov Jozef Špirko.

Platí však, že medzi gastrolístkom a príspevkom si budú môcť zamestnanci vyberať najmenej raz za rok.

Téme sa venovala reportérka Andrea Mačošková.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Stravovanie

Dôležité udalosti