Kaliňák exkluzívne: Zverejnené videá sú zúfalstvom prokuratúry. Na Tibora Gašpara nič nemajú

Exminister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD).
Exminister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD). Zdroj: TASR

Kaliňák nazval špeciálnu prokuratúru úradom špeciálneho zúfalstva.

Robert Kaliňák sa vyjadril k zverejneným videám, na ktorých sú zachytené rozhovory medzi ním, Robertom Ficom, Pavlom Gašparom, Miroslavom Bödörom a Marekom Parom. Podľa Úradu špeciálnej prokuratúry mali ľudia z prostredia politiky, podnikania a advokácie ovplyvňovať trestné stíhania najzávažnejších káuz.

Kaliňák nazval špeciálnu prokuratúru úradom špeciálneho zúfalstva. Prokurátori sú podľa neho v zúfalej situácii, pretože nemajú žiadne dôkazy voči Tiborovi Gašparovi, ktorého polícia zatkla v rámci akcie Očistec. „Snažia sa aspoň niečo vyrobiť, aspoň škandál urobiť,“ komentoval situáciu Kaliňák pre TV Markíza.

Uviedol, že na videu sú slobodní ľudia, ktorí sa v slobodnej krajine môžu slobodne stretávať. Vyzval prokuratúru, aby zverejnila všetky nakrútené videá a nestrihala ich. Kaliňák kritizuje aj samotné priestorové odposluchy, ktoré policajtom odobril súd. Polícia monitorovala chatu niekoľko mesiacov. Podľa Kaliňáka policajti vyšetrovali možné pytliactvo a na to podľa neho nedáva súd súhlas na sledovanie ľudí.

„To je nelegálny odposluch a môžu sa ho snažiť zakryť pytliactvom koľko chcú. Nevieme, že by na prečin pytliactva niekedy bol nariadený priestorový odposluch. Oni mali povolenie na sledovanie pytliactva, nie na šéfa opozície a advokátov. Na to povolenie od súdu nemajú, preto tú vec nemôžu ani použiť,“ hovorí Kaliňák a dodáva, že na videu nie je zachytená žiadna protiprávna činnosť.

Na otázku, čo hovorí na to, že Pavol Gašpar chcel nomináciu Ladislava Makóa zhodiť na Milana Lučanského, pretože sa už k tomu nemôže vyjadriť, Kaliňák reagoval, že išlo o súkromný rozhovor.

„Toto sú súkromné rozhovory a hovorí tam syn otca, ktorý je nezákonne vo väzbe. Ja som to nekomentoval a nesúhlasil by som s tým. Platí to, čo som vypovedal na polícii,“ uzavrel Kaliňák.

Para: Je normálne sa stretávať s ľuďmi, ktorí hľadajú právnu pomoc

K celej kauze sa vyjadril aj advokát Marek Para, ktorý sa tiež zúčastňoval stretnutí. Zopakoval, že nič nelegálne a protiprávne nerobili.

Nič iné sa neudialo, ako iba zákonné,“ uviedol Para. Všetko chce najprv vysvetliť súdu, myslí si však, že je normálne sa stretávať s ľuďmi, ktorí vyhľadávajú právnu pomoc. „Je legitímne právo získavať informácie a získavať dôkazy. O to viac, keď ma nepúšťajú do úplného spisu a nesprístupňujú mi dôkazy,“ dodal. Odmieta, že by niekoho na stretnutiach k niečomu nabádal.

„Nehovoríme tam nič iné, ako právne rady, na čo sme oprávnení,“ poznamenal s tým, že ak sa cez médiá zverejňujú odkazy, že „treba čakať na Národnú kriminálnu agentúru (NAKA) a šúchať nohami“, potom nech sa nikto nečuduje, že sa ľudia stretávajú s advokátmi.

„Ja som vopred upozorňoval, že sa uplatňuje dvojaký meter na obhajobu týchto obvinených. To povieme aj sudcovi a rozoberieme každý argument poctivo,“ skonštatoval advokát. Para tvrdí, že im minimálne rok odopierajú prístup k obrazovým a zvukovým záznamom, či informáciám o trestnom čine. „Odopierajú nám prístup k úplným spisom zo súvisiacich trestných vecí. Napriek tomu, že nám toto právo priznal Najvyšší súd SR,“ dodal advokát.

Fico: Z tohto absurdného odpočúvania sa nikto nedozvie nič

V pondelok (25. 10.) sa k videám vyjadril aj šéf Smeru-SD Robert Fico prostredníctvom sociálnych sietí.

„S obhajcami nevinných ľudí som sa stretával a budem sa stretávať, aby som mal dostatok informácií na svoju politickú prácu. Z tohto absurdného odpočúvania sa nikto nedozvie nič viac, ako počuje odo mňa na tlačových konferenciách. Budem naďalej pracovať na dokázaní neviny nespravodlivo a z politických dôvodov obvinených nominantov opozície a osôb spojených s opozíciou,“ uviedol Fico.

Videá zo sledovania predložili prokurátori z ÚŠP ako dôkaz, že ľudia z vysokej politiky a advokácie sa snažia ovplyvňovať trestné stíhania. „Vyhotovené obrazovo-zvukové záznamy (a ich doslovné prepisy) potvrdzujú snahy viacerých osôb z prostredia politiky, podnikania a advokácie ovplyvňovať trestné stíhania najzávažnejších trestných káuz, diskreditovať a kriminalizovať vyšetrovateľov NAKA a prokurátorov ÚŠP, ako aj úniky informácií od niektorých orgánov presadzovania práva nepovolaným osobám,“ napísal Úrad špeciálnej prokuratúry.

V utorok (26. 10.) rozhodol nepredĺžení väzby obvineným v rámci policajnej akcie Očistec. Viac nájdete TU.


Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nahrávky

Dôležité udalosti