Marian Kočner spochybňuje výpoveď Petra Tótha v kauze motákov, proces odročili

Pokračuje proces s Marianom Kočnerom v kauze motákov.
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Podľa obžalovaného Tóth za to dostal od neznámych darcov 750-tisíc eur.

Okresný súd (OS) Bratislava I odročil pojednávanie v kauze motákov, kde figuruje ako obžalovaný podnikateľ Marian Kočner, na 2. decembra. Na odročené pojednávania si majú procesné strany pripraviť záverečné reči. Senát plánuje vyhlásiť aj rozsudok.

V stredu pred súdom vypovedal advokát Andrej Šabík, ktorý v minulosti zastupoval podnikateľa Mariana Kočnera. Šabík odmietol, že by mal prebrať motáky od Mariana Kočnera, keď ho navštevoval vo väzbe v a odovzdávať ich ďalej bývalému príslušníkov Slovenskej informačnej (SIS) Petrovi Tóthovi. Počas pojednávania prečítal prokurátor Krajskej prokuratúry (KP) v Trenčíne aj výpoveď z prípravného konania ďalšieho bývalého príslušníka SIS Romana Osuského. Vypovedal aj obžalovaný Marian Kočner.

Podnikateľ spochybňuje výpoveď exisiskára Petra Tótha voči jeho osobe. „Tóth si získal moju dôveru. Neviem, čo ho k tomu vedie, že vypovedá vo viacerých kauzách voči mne, myslím si, že sú to peniaze,“ povedal.

Podľa obžalovaného Tóth za to dostal od neznámych darcov 750.000 eur. Myslí si, že keby si všetky jeho výpovede v iných konaniach zobral do rúk psychológ, zistil by, že ich upravuje tak, ako potrebuje.

Zdroj: TASR/Martin Baumann

Marian Kočner odmietol, že by odovzdával v bratislavskej väznici motáky svojmu obhajcovi a ten ich zase s inštrukciami odovzdával Tóthovi. „Môj výkon väzby bol vysoko neštandardný. Bol som kontrolovaný a predvádzaný k advokátom, prebiehala osobná prehliadka,“ uviedol.

Stretnutie s advokátom vo výsluchovej miestnosti monitoroval podľa jeho slov príslušník Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS). Z dôvodu bezpečnosti sa s advokátom nerozprával, ale písali si poznámky.

Tótha pozná Marian Kočner ešte z čias únosu syna slovenského prezidenta Michala Kováča mladšieho do Rakúska. Intenzívnejšie sa k nemu začal hlásiť okolo roku 2015, keď podal žalobu na súd v prípade zmeniek TV Markíza. Tóth sa mu údajne sám v roku 2017 ponúkol s tým, že mu potvrdí, že zmenky existovali. „Jediné, o čom sa s ním bavil, bolo, že či existujú nejaké spravodajské informácie k zmenkám TV Markíza a či existuje niečo, čo by potvrdilo ich existenciu,“ vypovedal.

Počas pojednávania prečítal prokurátor Krajskej prokuratúry (KP) v Trenčíne aj výpoveď z prípravného konania ďalšieho bývalého príslušníka SIS Romana Osuského.

"Šabík už len tým, že spolupracuje s tímom obhajcov obžalovaného, bolo jasné, že nemôže vypovedať nejakým iným spôsobom, ale v podstate neodchýlil sa nejako od svojej výpovede z prípravného konania," reagoval prokurátor KP v Trenčíne Ronald Kutiš. Marian Kočner podľa neho pripustil možnosť, že motáky písal a počas stredajšej výpovede nepovedal fakticky nič nové.

OS Bratislava I v júni rozhodol, že sa bude obžaloba voči Marianovi Kočnerovi v tejto kauze posudzovať ako zločin krivej výpovede a krivej prísahy v štádiu prípravy. Pôvodne prokuratúra navrhovala prijať obžalobu zo zločinu marenia spravodlivosti v štádiu pokusu. Marian Kočner mal motáky posielať prostredníctvom svojich advokátov, keď bol v bratislavskej väzbe v kauze televíznych zmeniek TV Markíza.

BRATISLAVA/TASR

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Motáky

Dôležité udalosti