Dušičky sa blížia: Toto sú ceny hrobových dekorácií naprieč Slovenskom

Sisa titulka.jpg
Zdroj: TASR

Na Slovensku je zvykom miesta posledného odpočinku očistiť a vyzdobiť.

Slovensko čelí vlne zdražovania. Uplynulé týždne sme vás informovali o stúpajúcich cenách za potraviny, plyn, elektrinu aj pohonné látky. Pred nami je dušičkový víkend a tak nás zaujímalo, či sa zdražovanie odrazilo aj na cenách hrobových dekorácií.

Hrobové dekorácie

Sviatok všetkých svätých uctieva takmer každý, veriaci aj neveriaci. Ľudia spomínajú na blízkych, ktorí už nie sú medzi nami. Vybavujú si spoločné chvíle, navštevujú hroby na cintorínoch a aspoň raz za rok si ich uctia.

Okrem samotnej návštevy hrobov a modlitieb je zvykom miesta posledného odpočinku očistiť a vyzdobiť vencami, kyticami, živými kvetinami, čečinou, chryzantémami, svietnikmi a zapálenými sviečkami. Poniektorí volia aj menšie sošky, fotografie a iné osobné predmety. Pozrite sa na cenové kategórie, v ktorých sa tento rok hrobové dekorácie pohybujú.

Prečítajte si aj: Mimoriadne vlaky na Dušičky: Pozrite si, kedy pôjdu a rátajte aj so zmenou času

Ceny naprieč Slovenskom

Niektoré ceny za položky sú na celom Slovensku podobné, v iných je vidieť väčší rozdiel. Približne rovnakú sumu zaplatíte za sviečky, v desiatkach centov sa totiž pohybujú ceny za  malé čajové sviečky a pár eurv (2-3 eurá) stoja sviečky, ktoré horia viac dní. Iné je to už s kahancami. Tradičné, farebné, sklenené kahance kúpite síce za pár eur, ale moderné katedrály, ktoré sú tento rok trendy, sú omnoho drahšie a stoja od deväť eur. V niektorých lokalitách, ako napríklad v Trenčíne a v Bratislave, nájdete aj za pätnásť.

Špecializované predajne ponúkajú aj naaranžované aranžmány (ikebany), kytice, pierka a vence. Zakúpiť ich môžete umelé, ale aj machové či z prírodných materiálov. V tomto prípade si musíte uvedomiť, že ich životnosť je o niečo kratšia. Poniektoré kvetinárstva ponúkajú aj kombináciu, kedy základ tvorí živý materiál, čečina, a vrch je ozdobený umelými aplikáciami.

Zdroj: Tvnoviny.sk,

Viaceré kvetinárstva a záhradkárstva umožňujú okrem predpripravených vencov, kytíc a aranžmán aj prípravu dekorácie na objednávku. V tomto prípade, vám vedia urobiť aranžmán za desať eur, ale aj za sto. Záleží od preferencie zákazníka.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Dušičky

Dôležité udalosti