Slováci počas Dušičiek pocítia drahý benzín dvojnásobne. Pozrite si, koľko vás vyjde dlhšia cesta

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR

Porovnali sme ceny pohonných hmôt s minulým rokom a rokom predtým.

Slováci sa opäť rozcestujú. Blíži sa totiž Sviatok všetkých svätých, teda čas, kedy sa ľudia presúvajú krížom-krážom po celom Slovensku. Navyše, voľný deň spadá na pondelok, čím mnohí predĺžený víkend využijú aj na rekreáciu. Negatívom sú však rastúce ceny pohonných hmôt, čo motoristi v týchto dňoch pocítia dvojnásobne.

Všetko dražie. Potraviny, energie, ale aj pohonné hmoty. Oproti vlaňajšku (máj 2020), kedy ceny benzínu a nafty dosahovali minimá, sme teraz v opačnej situácii. Pozreli sme sa preto, o koľko viac zaplatíte na benzínke v porovnaní s minulým rokom a rokom predtým.

Upozornenie: Do výpočtu sme dali priemernú spotrebu 6 litrov na 100 kilometrov. Tá sa, samozrejme, môže líšiť od typu auta a spôsobu jazdy.

Takto pred rokom sa pre zlú epidemickú situáciu cestovať veľmi nemohlo. Ľudia sa teda presúvali len vo vlastnom regióne, na dlhšie cesty sa vydal málokto. Práve minulý rok v októbri však boli ceny benzínu nízke, keďže za liter ste zaplatili len 1,18 eura. Pri vyššie spomínanej spotrebe ste v priemere zaplatili pri prejdených sto kilometroch sedem eur, pri štyristo kilometroch viac ako 28 eur.

Tento rok je situácia diametrálne odlišná. Liter benzínu stojí v priemere 1,48 eura. V praxi to znamená, že na rozdiel od minulého roku na sto kilometroch zaplatíte o necelé dve eurá viac, pri štyristo kilometroch o šesť eur viac.

Aj v roku 2019, kedy naposledy Slováci zažili „predpandemické“ Dušičky, bola cena benzínu lacnejšia, konkrétne 1,32 eura za liter. Pri sto kilometroch motorista zaplatil necelých osem eur, pri štyristo necelých 32. Rozdiely v porovnaní s týmto rokom sú tak v centoch až pár eurách.

V prehľadnej tabuľke okrem cien benzínu nájdete aj ceny nafty.


BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.