Gastrosektor zomiera. Podnikatelia žiadajú štát, aby znížil DPH na úroveň okolitých krajín

Na ilustračnej snímke prázdna reštaurácia v hoteli.
Zdroj: TASR

V čiernych okresoch môžu vydávať jedlo len cez okienko. Niektorí radšej zatvoria úplne.

Reštaurácie sú opäť na kolenách. Jedlo v čiernych okresoch môžu vydávať len cez okienko. Niektoré schémy štátnej pomoci z predošlej vlny už nefungujú. Riešenie žiadajú od ministra financií.

Norbert Frank už môže vydávať jedlo len cez okienko. V dobrých časoch predá 1500 obedov denne. Teraz ledva 200. V utorok preto svoj salaš zatvorí úplne.

„Máme pokles o 70 a viac percent. To znamená, že sa nám to okienko vôbec neoplatí,“ komentuje situáciu Frank.

Na Slovensku síce aktuálne neplatí celoštátny lockdown, no zástupcovia gastropodnikov začínajú biť na poplach. Tvrdia, že v tejto vlne pandémie nemajú od štátu žiadnu pomoc.

„Vieme, že v slovenskom gastre pracuje zhruba 40-tisíc ľudí a ich živobytie je naozaj v tejto chvíli vážne ohrozené,“ varuje hovorkyňa Iniciatívy Pomoc pre gastro Magdaléna Koreny.

„S DPH treba ísť dole, nie 20 percent, ale prispôsobiť sa okolitým štátom,“ myslí si podnikateľ Frank. Potvrdzuje to aj hovorca Asociácie hotelov a reštaurácií.

„Maďarsko 5 percent, Rakúsko 10, dočasne 5 percent, Česko 10 percent, Poľsko 8 percent. Slovensko 20 percent. Máme jednu z najvyšších sadzieb DPH v Európe. Na to, aby sme naozaj prežili, potrebujeme podmienky na to, aby prevádzky mohli fungovať, ale, samozrejme, aj nižšiu sadzbu DPH,“ vysvetľuje hovorca hotelierov Marek Harbuľák.

Na znížení DPH sa snažia dohodnúť s ministerstvom financií dlhodobo. Rezort to však nepovažuje za najšťastnejšie riešenie. Boja sa, že ak by ustúpili gastru, DPH by chceli znížiť aj iné odvetvia. A to už by v štátnej kase vznikla poriadna diera.

„V gastrobiznise taktiež môžeme hovoriť aj o akejsi sivej ekonomike. Preto zníženie DPH by v tomto prípade asi nebolo úplne ideálnym krokoma, ko pomôcť tomuto sektoru,“ dodáva hovorkyňa rezortu ministerstva financií Michaela Lovásová.

Podniky môžu stále čerpať pomoc z ministerstva práce, no tá im vraj nepokrýva ani náklady na mzdy. Minister hospodárstva chce zase obnoviť preplácanie nájmov. Toto opatrenie však musí schváliť vláda. Koaličná SaS navrhuje zmeniť aj COVID automat.

„My sa totiž súbežne snažíme o to, aby mohli byť otvorené, ak prevádzkovateľ a jeho zamestnanci sú očkovaní, môžu mať otvorené a prijímať očkovaných zákazníkov,“ oznámil minister hospodárstva Richard Sulík.

Téme sa venoval Martin Prôčka.

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Gastrosektor

Dôležité udalosti