Trnavský krajský súd v prípade M. Jankovskej porušil právo na osobnú slobodu

Bývalá štátna tajomníčka Monika Janskovská vychádza spolu s obhajcom Petrom Erdösom z trenčianskej nemocnice.
Zdroj: TASR - Radovan Stoklasa

Rozhodol o tom ústavný súd.

Trnavský krajský súd porušil v prípade bývalej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej základné právo na osobnú slobodu a je povinný jej nahradiť trovy konania vo výške 460,90 eura.

Vyplýva to z nálezu ústavného súdu zo 14. októbra, čo potvrdil jej obhajca Peter Erdős. Nález mu doručili v stredu (27. 10.). Zároveň ÚS zrušil marcové uznesenie KS, ktorý zobral v kauze Fatima Moniku Jankovskú do väzby.

„ÚS konštatoval, že rozhodnutie KS v Trnave je nezákonné a porušuje jej základné práva z toho dôvodu, že dôvody kolúznej väzby tak, ako boli konštatované, nie sú postavené na konkrétnych, zrozumiteľných a vnútorne konzistentných argumentoch, a teda nie je možné toto rozhodnutie preskúmať, je arbitrárne a rovnako dôvody väzby sú čisto všeobecné. Zároveň ÚS aj konštatoval, že takéto odôvodnenie a takéto rozhodnutie je ústavne neakceptovateľné," vysvetlil obhajca.

Ako povedal, tieto skutočnosti zdôraznil aj po tom, ako rozhodol KS v Trnave. „Zároveň sme sa aj obrátili v zmysle Trestného poriadku s podnetom na ministerku spravodlivosti SR Máriu Kolíkovú, ktorá je oprávnená v prípade, ak rozhodnutím o väzbe bol porušený Trestný poriadok, podať dovolanie. Ministerka v tejto veci dovolanie nepodala vzhľadom na to, že podľa jej názoru Trestný poriadok v tejto veci porušený nebol. Dnes máme napísané ÚS SR, že Trestný poriadok bol porušený," zdôraznil advokát.

Zdroj: TASR

V kauze Fatima bude rozhodovať Okresný súd Trnava. Monika Jankovská, ktorá údajne za úplatok odsúdila Ondreja Janíčka, je obvinená v kauze prevodu baru Fatima od jesene 2020. V marci 2020 ju zadržali v rámci akcie Búrka a následne minulý rok obvinili aj v rámci akcie Víchrica.


BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Fatima

Dôležité udalosti