Hnedé, modré alebo zelené? Prečítajte si, čo o vás prezrádza farba očí

Ilustračná snímka
Zdroj: shutterstoc.com/ldutko

Farbu očí u dieťaťa ovplyvňuje nielen farba očí jeho rodičov, ale aj genetická informácia predkov.

Hnedé, modré, zelené, sivé, farebné či orieškové. Existuje veľa odtieňov očí a každá farba na danom človeku inak vynikne. Predsa len je pohľad jedného vzrušujúci, iného nebojácny, ale môže byť aj plný strachu či lásky. Oči sú predsa zrkadlom duše a ich farba to len podnecuje.

S farbou očí sa spájajú aj rôzne prirovnania. Zelené oči vraj odhaľujú faloš, modré nehu a hnedú úprimnosť. Ide však o veľmi všeobecný opis, ktorý sa k skutočnosti približuje asi len letmo. Farbu očí totiž ovplyvňuje genetika a určuje dúhovka. Práve množstvo pigmentu v dúhovke pôsobí na zafarbenie, tmavé oči majú väčšie množstvo pigmentu a naopak modré a zelené oči menej.

Prečítajte si aj: Chodíte doma naboso? Prezradíme vám či je to zdravé a aký to má vplyv na vaše telo

„Na farebnosti oka sa podieľa 15 génov. Farbu očí u dieťaťa ovplyvňuje nielen farba očí jeho otca a matky, ale aj genetická informácia vzdialenejších predkov. Práve preto dieťa modrookých rodičov nemusí mať modré oči,“ vysvetlil očný lekár Pavel Stodůlka.

Farba dúhovky sa dokonca s vekom môže meniť. Najrýchlejšie zmeny farby očí nastávajú o bábätiek. Len máloktorému zostane tá pôvodná. „Farbu očí u novorodencov určuje množstvo pigmentu, teda melanínu, ktorý sa začne tvoriť až po narodení dieťatka,“ uviedla pre portál mojezdravi.cz očná lekárka Darina Bujalková.

Zmena však môže nastať aj v staršom veku. „V niektorých prípadoch sa mení farba očí až do desiatich rokoch, ojedinele až do dospelosti. Vplývať na to môžu aj hormonálne zmeny či nesprávny pigmentový vývoj dúhovky,“ dodala. Najčastejšie majú ľudia tmavé oči. Potom nasledujú modrookí a zelenookí jedinci a na záver osoby so šedými očami. „Práve tí sú najvzácnejší. Šedé oči má len jedno percento populácie,“ tvrdí prednosta.

Zdroj: shutterstoc.com/Serg Zastavkin

Čo o nás farba očí prezrádza

Farba očí však nemá len estetickú funkciu. Existuje mnoho štúdií, ktoré zisťoval súvislosť medzi farbou očí a výskytom chorôb. „V jednej zo štúdií zistili, že svetlookí ľudia sú ohrozenejší ako hnedookí. Tmavá pigmentácia dúhovky pohlcuje viac UV žiarenia, teda chráni pred vznikom melanómu, ale na druhú stranu tým zvyšuje teplotu šošovky, čo môže viesť k vzniku šedého zákalu. Taktiež zistili, že množstvo melanínu súvisí s rýchlosťou prenosu nervového signálu a tým aj s rýchlejšími reakciami hnedookých ľudí,“ povedal Stodůlka.

Výrazná zmena farby môže signalizovať množstvo závažných ochorení, ktoré s okom nemusia vôbec súvisieť. Odhaliť môže ochorenie organizmu aj oka, ako sú zápaly, nádor, zelený zákal, krvácanie do oka či cudzie teliesko v oku. Práve preto by ste pri akejkoľvek zmene farby oka mali radšej navštíviť odborníka.

Nebojte sa však jemných zmien. „Veľkosť zrenice a farba dúhovky sa môže nepatrne zmeniť pri určitých situáciách alebo emócii, ako je hnev či strach. Pigmenty v dúhovke sa buď stláčajú alebo rozťahujú a tým sa nepatrne mení aj farba očí,“ vysvetlila Bujalková.

BARTISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti