Pytliactvo na chate vyšetruje NAKA. Policajný šéf poslal pre uniknuté videá podriadených na detektor lži

Záznam z priestorového odposluchu na poľovníckej chate.
Zdroj: aktuality.sk

Kameru na poľovnícku chatu inštalovali pre podozrenie, že tam ktosi narába s nelegálne zabitou zverou.

Už vieme, prečo videá z poľovníckej chaty nezabrali pri rozhodovaní o väzbe bývalých policajných špičiek. Sudca si myslí, že Tibor Gašpar a ďalší obvinení nevedeli o tom, čo ich advokáti s politikmi Smeru na stretnutiach riešia. Pre uniknuté videá posiela policajný prezident svojich podriadených na detektor lži.

Sudca, ktorý rozhodoval o exprezidentovi polície a ostatných bývalých funkcionároch, videá z poľovníckej chaty nemal. Dostal len prepisy debát hlavných aktérov. Napriek tomu ho tento dôkaz nepresvedčil, aby väzbu predĺžil.

„Možno uviesť, že podľa poskytnutých prepisov rozhovorov nemal na konaní týchto osôb osobne participovať, alebo mať aspoň vedomosť o takom konaní, nikto z obvinených,“ vyhlásil sudca Špecializovaného trestného súdu Rastislav Stieranka.

Kameru na poľovnícku chatu inštalovali pre podozrenie, že tam ktosi narába s nelegálne zabitou zverou. Podľa informácií televízie Markíza pytliakov chceli takto odhaliť príslušníci z nitrianskej expozitúry NAKA. Údajne mali vytipované aj osoby, ktoré porušovali zákon. Nasadenie odposluchov im na tento prípad odklepol nitriansky súd.

Na prokuratúre v Nitre sme sa preto pýtali, kedy sa toto vyšetrovanie začalo, a či sa im podozrenia z prečinu pytliactva potvrdili. Odpovedali, že vyšetrovateľ NAKA vedie trestné stíhanie už od januára tohto roka. Či niekoho obvinili, neodpovedali.

Videá s predsedom Smeru Robertom Ficom, advokátmi či exministrom vnútra Robertom Kaliňákom mohli vzniknúť na chate v lese za obcou Čifáre. Keď sa k nej chcete dostať autom, musíte prejsť niekoľkými rampami. Nehnuteľnosť patrí štátu, no prenajíma si ho podľa Denníka N údajne poľovnícke združenie, ktorého predsedom je Miroslav Bödör. Za rok platia za chatu Lesom Slovenskej republiky necelých 730 eur. V okolí majú podľa všetkého Bödörovci prenajatý aj poľovný revír.

Policajný prezident v súvislosti s uniknutými videami potvrdil, že chcú odhaliť tých, ktorí záznamy vyniesli. Podriadených z prezidiálnych útvarov posiela na detektor lži.

„Robíme všetky opatrenia k tomu, aby sme odhalili osoby, ktoré prišli do kontaktu s tým materiálom a aby sme ich preverili napríklad na oddelení aplikovanej psychológie na detektore, či takú informáciu sprístupnili médiám alebo nie,“ reagoval policajný prezident Štefan Hamran.

Podozriví sú vraj viacerí. Policajný prezident bude úniky vysvetľovať aj poslancom v parlamente na výbore pre obranu a bezpečnosť, na ktorý je pozvaný aj minister vnútra Roman Mikulec.

Téme sa venovala Zuzana Ferenčáková:


Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nahrávky

Dôležité udalosti