Ukladá sa vám tuk v okolí brucha? Takto mu dáte zbohom

Ilustračná snímka
Zdroj: shutterstoc.com/Kittisak Jirasittichai

Brušný tuk neškodí len vzhľadu, ale aj zdraviu.

Tuk je asi najväčším vizuálnym nepriateľom človeka. Ukladá sa v podstate všade. Na tvári, rukách, nohách aj bruchu. Práve táto oblasť patrí medzi najkritickejšie. Trápi totiž aj štíhlych ľudí a zbaviť sa ho tam nie je vôbec jednoduché. S pribúdajúcim vekom je to dokonca ešte problematickejšie.

Brušný tuk neškodí len vzhľadu, ale aj zdraviu. Súvisí s ochoreniami srdca, ciev, výskytom cukrovky, rakovinou, demenciou aj rozvinutím metabolickým syndrómom. Ak ho chcete eliminovať, postačí pritom podľa portálu blesk.cz zmeniť len niektoré maličkosti.

Prečítajte si aj: Bolí vás hrdlo? Šesť prírodných produktov, ktoré vám okamžite pomôžu

Pravidelná strava

Určite vám muselo byť jasné, že sa jedna zo zmien bude týkať jedla, konkrétne pravidelného stravovania. Odborníci odporúčajú konzumovať tri veľké jedlá denne. Ak vás trápi brušný tuk, vyhnite sa desiatam. Práve tie totiž prispievajú k ukladaniu tuku v oblasti brucha, poukazuje štúdia zverejnená v časopise Hepatology.

„Je zbytočné nútiť niekoho do piatich jedál denne. Ak máte radi pocit sýtosti, jedzte len tri až štyri jedlá denne. Dávajte si však pozor na dostatočný príjem živín, neochudobnite sa o ne,“ varuje výživová poradkyňa Veornika Duží.

Celozrnné sacharidy

Ľudia sa často boja sacharidov. V skutočnosti sú pritom sacharidy pre telo veľmi dôležité. Vďaka nim máte napríklad energiu potrebnú na cvičenie. „Sacharidy sú jedným z hlavných činiteľov určujúcich energetickú schopnosť svalov podávať optimálny výkon,“ potvrdzuje odborníčka na výživu Michaela Ryglová. Práve ona zdôraznila pre portál mojezdravi.cz nutnosť konzumovať sacharidy v strukovinách, ovsených vločkách, cestovinách, dokonca aj v pečive, ale je nutné dopriať si celozrnné a nie vianočku s džemom.

Priaznivý vplyv sacharidov potvrdila aj štúdia z Tuftskej univerzity. Pozorovali ľudí, ktorí jedli trikrát denne zdravé sacharidy získané z ovsu, hnedej ryže, pšenice či quinoy a zistili, že mali o desať percent menej brušného tuku ako ľudia, ktorí prijímali kalórie z rafinovaných sacharidov (biely chlieb, ryža, cestoviny).

Zdroj: shutterstoc.com/Oleksandra Naumenko

Orechy

Rovnako je to aj s tukmi, existujú nezdravé tuky a zdravé. Do druhej kategórie patria napríklad orechy. Potvrdila to štúdia uverejnená v časopise Diabetes, ktorá tvrdí, že vhodné tuky aktivujú gény, ktoré znižujú ukladanie tukov a zlepšujú metabolický inzulín. Dobrou voľbou sú vlašské orechy či mandle. Opatrní však buďte pri množstve. Jedna hrsť či desať kusov vám naozaj postačí, majú totiž vysokú kalorickú hodnotu.

Oleje

Keď už sme pri tukoch, zamyslite sa aj nad ich zložením. Niektoré, ako  kokosový a repkový olej. „Tuky v kokosovom oleji môžu zlepšiť metabolizmus. Záleží však na ich skonzumovanom množstve či iných zložkách v jedálnička, keďže by to nemal byť váš jediný zdroj tuku,“ upozorňuje výživový špecialistka Markéta Gadošová. Rovnaký vplyv má na organizmus aj repkový olej, ktorý je dokonca zdravší ako olivový. Aj týmito teda môžete nahradiť živočíšne tuky.

Prečítajte si aj: Nie všetko už viete. Objavovanie v otázkach intimity prichádza v každom veku

Bublinkové nápoje

Ak túžite po krásnej postave, na sladené limonády a bublinkové nápoje radšej zabudnite. Už dva poháre sladenej vody spôsobujú intenzívnejšie ukladanie brušného tuku. Môžu za to aj umelé sladidlá, ktoré tieto limonády obsahujú. Tie totiž zvyšujú chuť na sladké. Vystriedajte ich za zelené čaje, citrónovú či čistú vodu.

Dobrá správa pre milovníkov čokolády

Sen každého milovníka čokolády sa práve splnil. Áno, aj čokoláda môže pomôcť pri boji s brušným tukom. Ide však o malé množstvo horkej čokolády, ktoré môže priamo prispieť k zníženiu celkového množstva telesného tuku a zmenšiť objem pása. Odborníci tvrdia, že za to môžu flavonoidy, zdravé zlúčeniny, ktoré majú antioxidačné a protizápalové vlastnosti. Opäť si však musíte dať pozor na množstvo. Obohaťte si jednou kockou ovsenú kašu či jogurt, viac si však zakážte.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.