Bolí vás v práci chrbát? Toto sú najčastejšie chyby, ktoré pri sedení robíte

ilustračná snímka
ilustračná snímka Zdroj: Shutterstock.com

Niekoľkokrát denne prerušte sedenie chôdzou, ponaťahujte sa a rozhýbte telo.

Bolesť chrbta nie je nikdy príjemná. Bez obavy sa nedokážete pohnúť ani milimeter, pretože očakávate intenzívne pichnutie. Neumožní vám to v pokoji pracovať, jesť a dokonca ani sedieť. Príčin bolesti chrbta môže byť niekoľko. Od pricviknutého nervu nevhodným preťažovaním, ochorenia až po sedavé zamestnanie.

Pokiaľ sedíte príliš často, dlho a navyše aj zlým spôsobom, môžete si vážne poškodiť chrbticu. Práve nesprávne návyky môžu pri sedavom zamestnaní spôsobiť chronické bolesti chrbta a zároveň prispieť zvýšenému riziku celej rady ochorení, ako je obezita, cukrovka či kardiovaskulárne choroby. Práve preto vám s portálom novinky.cz prinášame tie najčastejšie chyby, ktorých sa pri sedení v práci dopúšťate.

Prečítajte si aj: Bolí vás hrdlo? Šesť prírodných produktov, ktoré vám okamžite pomôžu

Prekrížené nohy

Nielenže škodíte chrbtici, ale aj žilám. Pri sedení s prekríženými nohami dochádza k posúvaniu bedra do neprirodzenej polohy, v dôsledku čoho je viac zaťažovaná jedna strana tela. Dochádza tak k svalovému a kĺbovému vykriveniu, ktoré podľa lekárky Michaely Tomanovej môže spôsobiť celkové nevyváženie pohybového systému a to vrátane chrbtice.

Hrbenie sa

Pri sedení a písaní na počítači majú ľudia tendenciu hrbiť sa. Väčšinou je to spôsobené zlou výškou pracovného stola, ako aj príliš ďaleko odsunutou stoličkou od stolu.

„Pri ohnutom chrbte dochádza k sklopeniu panvy dozadu, predkláňaniu sa a predsúvaniu krčnej chrbtice. Ramená tak vyťahujete dopredu, prsné svaly sa vám postupne skracujú a dochádza k oslabeniu medzilopatkových svalov,” vysvetľuje terapeutka Dana Hodanová.

Taktiež vytvárate zvýšený tlak na medzistavcové platničky bedrovej chrbtice. Hrozí preto ich poškodenie. Nevedomky pritom dokonca stláčate stehenné svaly a žily, kvôli čomu dochádza k prerušeniu prekrvovaniu podkolenných jamiek.

Z tohto dôvodu vám hrozia bolesti hlavy, krčnej chrbtice, ramien, migrény, tenisový lakeť, vysoký krvný tlak, pískanie v ušiach, chrápanie či narušenie funkcie štítnej.

Zdroj: shutterstoc.com/m.fuwari

Opieranie o lakeť

Pri práci pociťujete občas únavu, čo vedie k opieraniu o lakeť či nevedomému nakláňaniu na jednu stranu. Týmto pohybom však dochádza k preťaženiu lakťa. Chrbát sa následne vyhrbí, uvoľnia sa hlboké stabilizačné svaly, celé telo postupne klesá na jednu stranu, chrbtica je tlačená rovnakým smerom a zároveň dochádza k sťahovaniu svalov na druhom boku.

„Keďže sú platničky tlačené neprirodzene do jednej strany, dochádza k stuhnutiu krčnej chrbtice a taktiež riskujte skoliózu,“ varuje Hodanová.

Zlá opierka

Veľmi užitočné, ale aj škodlivé môžu byť bedrové opierky. Pri ich nastavení musíte dbať na správne nastavenie aj dobre zvolenú veľkosť. V prípade, že to urobíte nesprávne, bedrá sa dostanú do zlej pozície. Zvoľte si preto tie opierky, ktoré sú spoločne so stoličkou ergonomicky zladené a nedostanú sa tak do nevhodnej pozície.

„Nevhodná opierka posúva panvu dopredu, čím ovplyvňuje umiestnenie a funkčnosť orgánov v tele. Hlavne ženám hrozia gynekologické problémy a problémy s močovými cestami, pretože dôjde k povoleniu spodných brušných svalov, teda aj panvového dna,“ upozorňuje terapeutka.

Prečítajte si aj: Používate prací prostriedok len na pranie? Zmeňte to a využite ho v domácnosti aj inak

Správne sedenie

Ak pracujete na počítači, tak dbajte na to, aby ste mali monitor ďalej od tváre na úrovni očí. V prípade práce z domu, na notebooku, investujte do kvalitného stojana, nech je displej vo vyššej úrovni.

Čo sa týka správneho sedenia, vaše nohy by mali byť rozkročené na šírku panvy a celým chodidlom opreté o podlahu. Členky, kolená a bedrá musia zvierať pravý uhol.

Správne sedenie podporí aj dobrý výber stoličky či použitie špeciálnych pomôcok. V tomto prípade odporúčajú lekári balančné stoličky, ktoré nútia sediaceho mať vystretý chrbát, stiahnuté ramená dozadu a posilňujú aj ochabnuté chrbtové a brušné svaly, čo je pre zdravý chrbát zásadné. Niekoľkokrát denne prerušte sedenie schôdzou, ponaťahujte sa a rozhýbte telo.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti