Antirúškari paralyzujú aj obchody. Blokovali pokladne a konzumovali nezaplatený tovar

Žena bez rúška v obchode.
Zdroj: TV Markíza

Video hovorí za všetko.

Antirúškari si našli nové pole pôsobnosti – obchody. Organizovaná skupina paralyzovala aj obchod nadnárodného reťazca v Prievidzi. Bez rúšok sa domáhali nákupu, blokovali pokladne a konzumovali nezaplatený tovar.

Video hovorí za všetko. Na jednej strane asi dvadsiatka ľudí odmietajúcich dodržiavať protipandemické opatrenia, na druhej bezradní zamestnanci obchodu čeliaci presile. Hovorca reťazca Tomáš Bezák nám potvrdil, že tovar konzumovali bez zaplatenia.

Obchodníci hovoria, že nevedia takýmto situáciám efektívne zabrániť vlastnými silami. Narušitelia poriadku vchádzajú do predajne okolo esbeskára s nasadeným rúškom a zložia si ho až následne v predajni.

„To čo sa deje je neprijateľné, pretože sa stalo to že presila, ktorá prešla cez súkromnú bezpečnostnú službu neuposlúchla výzvu obchodu, ktorí slušne požiadali aby opustili prevádzku alebo aby dodržiavali protipandemické opatrenia,“ zdôraznil Martin Krajčovič zo Slovenskej aliancie moderného obchodu.

Keďže si zamestnanci predajne nedokázali s davom poradiť, zavolali políciu. Postupne do predajne prišlo viacero hliadok. S antirúškarmi si ale nevedela rady ani polícia. Celý incident trval viac ako dve hodiny a obchod potom museli zatvoriť.

Problémovým hrozí pokuta

Policajti na mieste problémových ľudí identifikovali a predvolajú ich na ďalšie konanie. Udeliť môžu pokutu, strop je 1 000 eur. Šéfka policajnej akadémie Lucia Kurilovská ale hovorí, že v podobnej situácii policajti môžu zakročiť oveľa ráznejšie.

„Je možné vec riešiť aj zadržaním pri podozrení z trestného činu. Keď ide o väčšiu skupinu obyvateľov, ktorí narušujú a ohrozujú tak by sme mohli konať v súvislosti, že ide o skupinu ľudí. A tým pádom zakročiť, aj použitím donucovacích prostriedkov,“ vysvetlila.

Ochodníci žiadaju o pomoc štát

To čo sa stalo v Prievidzi, ale nie je prvý incident. Obchodníci preto žiadajú políciu aby pomohla zabezpečiť poriadok. „To už nie je individuálny prehrešok. Keď už do toho vstupujú organizované skupiny, tak je na silových zložkách štátu, aby zabezpečili poriadok v krajine,“ dodal Krajčovič.

Niektoré reťazce zvažujú, že budú od antirúškarov požadovať náhradu ušlého zisku a uhradenie škody na tovare, ktorý znehodnotili.

Tému spracoval Dávid Vido.

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti