Z cintorínov robíme smetiská. Po Dušičkách zostane množstvo nerecyklovateľného odpadu

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Floristka radí, aby sme sa vyhli umelým kvetom a stavili na dekorácie z prírodných materiálov

Z cintorínov robíme smetiská. Znie to hrozne, ale bohužiaľ, aj to je výsledkom našej snahy uctiť si pamiatku zosnulých. Umelé vence a kahance, ktorými na Dušičky zaplníme cintoríny, odpadové spoločnosti nedokážu vyseparovať.

Hroby našich zosnulách na cintorínoch usilovne čistíme, upratuje, zametáme a vyzdobujeme. Myslíme to dobre. Odvrátenou stranou Dušičiek sú však kontajnery plné umelých ikeban a svietnikov, ktoré sa nedajú zrecyklovať. Haldy odpadu tak rok čo rok končia v spaľovniach a na skládkach. Mnohí si už to uvedomujú.

V kvetinárstvach ale rastie záujem o dekorácie z prírodných materiálov pomaly. „Prírodné plody ako sú šípky, slamienky, bodliaky, ľan a rôzne druhy neopadavej čečiny. Namiesto plastovej podložky teraz používame z papiera,“ povedal nám floristka Silvia Pavúrová s tým, že ľudia si ich môžu urobiť aj sami.

Zdroj: Shutterstock.com/katarinag

Umelá výzdoba je však stále v obrovskej presile. Dôvodom je, že vydržia dlho a ľudia niekedy chodia na hroby blízkym zďaleka. Floristka v takomto prípade radí, že rodina by sa mohla poskladať na jednu krásnu výzdobu z prírodných materiálov. To isté platí aj pri kahancoch. Stačí jeden väčší a pevný a už len meníte sviečky.

Podľa etnologičky trend výrazného zdobenia hrobov je na Slovensku krátko. Naši predkovia si s tým hlavu nerobili, popri robote na to nebol čas.

Viac sa dozviete v reportáži Veroniky Tesákovej.

POVAŽSKÁ BYSTRICA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Dušičky

Dôležité udalosti