Kauza Fatima: Prehovoril o Jankovskej, teraz sa chce dohodnúť na treste

Monika Jankovská a Michal Vida.
Zdroj: TASR, TV Markíza (koláž)

Michal Vida prehovoril o tom, ako mala Monika Jankovská od mafie vziať milióny korún.

Muž, ktorý prehovoril o tom, ako mala Monika Jankovská od mafie vziať milióny korún, sa chce s prokurátorom dohodnúť na treste.

Michal Vida je v kauze trenčianskeho baru Fatima kľúčovým svedkom a zároveň obvineným. Menil totiž verzie výpovedí a čelí stíhaniu pre krivé svedectvo a marenie spravodlivosti.

Keď pred rokmi prehovoril o možnom korupčnom správaní vtedajšej štátnej tajomníčky, spôsobil rozruch. Tvrdil totiž, že Monika Jankovská prijala tri milióny korún od mafiána Petra Čongrádyho za to, že pošle za mreže pôvodných majiteľov trenčianskeho baru, aby sa podsvetie mohlo dostať k lukratívnej nehnuteľnosti.

Potom ale Vida výpoveď zmenil. Za týmto obratom mali stáť viacerí, medzi inými aj Jankovskej svat Peter Vasko či jeho advokátka.

Monika Jankovská, jej svat a bývalý šéf protikorupčnej jednotky Robert Krajmer sa čoskoro v tejto veci postavia pred súd. Všetci vinu odmietajú.

Televízia Markíza zistila, že vyšetrovanie ukončili už aj vo vzťahu k Michalovi Vidovi.

„Vyšetrovanie bolo ukončené, pričom dňa 15.10.2021 bol doručený ohľadom vyššie menovaného konečný návrh vyšetrovateľa na konanie o dohode o vine a treste,“ uviedol hovorca generálnej prokuratúry Dalibor Skladan.

Michal Vida je už právoplatne odsúdený za podvod. Na krku má však ďalší rozsudok, o niečo prísnejší. Podľa našich informácií je neprávoplatne odsúdený za krátenie daní, podvody a spreneveru. Na akom treste by sa teda chceli s prokurátorom v kauze Fatima dohodnúť?

„O návrhu bude rozhodnuté v internej lehote prokuratúry, avšak u menovaného bude nevyhnutné počkať na ukončenie odvolacieho konania v inej trestnej veci s poukazom na potrebu uloženia súhrnného trestu,“ priblížil Skladan.

V kauze Fatima je obvinený za krivú výpoveď a marenie spravodlivosti. Pripisujú mu deväť skutkov. Jedným z nich je falšovanie správ v telefóne. Podľa uznesenia mal Michala Vidu v roku 2018 požiadať svat Moniky Jankovskej, Peter Vasko, v prítomnosti advokátky o to, či by vedel pozmeniť už archivované správy od pôvodného majiteľa baru Fatima Ondreja Janíčka a jeho sestry. Mal ich prerobiť tak, aby to vyzeralo, že na Michala Vidu „tlačia“ oni.

V kauze Fatima figurujú viacerí. Vyšetrovateľ obvinil v tejto veci aj bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara či exšéfa NAKA Petra Hraška.

Téme sa venovala Zuzana Ferenčáková.

Celé Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Fatima

Dôležité udalosti