Nahrávacie zariadenie mohlo byť v poľovníckej chate skryté vo vypchatom zvierati, či v obraze

Partia na poľovníckej chate pri Leviciach.
Partia na poľovníckej chate pri Leviciach. Zdroj: TV Markíza

S takmer určitosťou bolo skryté v predmete pripevnenom na stene.

Poľovnícka chata, Gorila či kancelária Dobroslava Trnku. Nahrávky, ktoré sprevádzajú politické a kriminálne kauzy, sa stali slovenským folklórom. Niektoré vznikajú pod drobnohľadom polície, iné sú produktom zločincov. Podľa bývalého policajta sa odpočúvacie zariadenie môže skrývať aj na miestach, kde by sme to nečakali.

Nahrávka z poľovníckej chaty so špičkami Smeru a obhajcami Tibora Gašpara a bödörovcov zamestnáva slovenskú verejnosť už týždeň. Podľa všetkého to vyzerá tak, že bola skrytá v predmete pripevnenom na stene. To, že to tak bolo, odborník nevylučuje. Polícia pri maskovaní využije všetko, čo môže.

„Mohlo by to byť aj v oku zvieraťa. Mohlo by to byť v obraze. Mohlo by to byť v rádiu, v rôznych predmetoch,“ hovorí Peter Chudý, exfunkcionár NAKA.

Najdôležitejšie je, aby podozriví odpočúvacie zariadenie neodhalili.

Problematická často býva aj technika. Napríklad pri kauze Gorila sa nahrávacie zariadenie zaplo automaticky pri akomkoľvek ruchu.

Vzhľadom na to, že sa notoricky známy byt z Vazovovej nachádzal v blízkosti električkovej trate, sa nahrávanie zapínalo aj vtedy, keď okolo prešla električka.

Najdôležitejšie pri odposluchoch je, aby sa všetko vykonávalo legálne. Príkazy podpisuje sudca, ten sa však môže niekedy mýliť. Na to má byť zriadená parlamentná komisia, ktorá na Slovensku chýba už roky.

Viac v reportáži Adela Ghannama


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nahrávky

Dôležité udalosti