Očkovaciu lotériu si prišiel uzavrieť sám Matovič. Tento graf ukazuje, či mala zmysel

Igor Matovič v očkovacej lotérii.
Zdroj: reprofoto/RTVS

V lotérii sa na výhrach prerozdelilo až 21 miliónov eur.

Očkovacia lotéria sa po dvanástich týždňoch skončila. Sprevádzalo ju viacero kontroverzných momentov, no najväčším problém je, že nezlomila negatívnu krivku zaočkovanosti. So svojím projektom sa do poslednej relácie prišiel rozlúčiť minister financií Igor Matovič. A ten nezostal svojej povesti nič dlžný.

Zuzana zo Solivaru je najznámejší prešľap z očkovacej lotérie. Diváčka prišla o 400-tisíc kvôli tomu, že reláciu sledovala na internete, kde je výraznejšie oneskorenie signálu oproti klasickému vysielaniu. Tým pádom nestihla povedať heslo v časovom limite.

Na to sa spustila na sociálnych sieťach búrka nevôle a ozvali sa aj viacerí politici, že by sa mali okamžite zmeniť pravidlá celej súťaže. Na margo toho Igor Matovič vycestoval do Prešova, kde pani Zuzane prisľúbil, že situáciu budú riešiť.

„Právo nemôže byť len striktné, ale musí byť aj spravodlivé. Stala sa krivda. Zuzana nevyhrala, na druhej strane, väčšina Slovenska cíti, že má morálne právo na výhru a urobíme všetko s právnikmi, aby výhru dostala," vyhlásil vtedy Matovič.

Zuzana zo Solivaru 400-tisíc už zrejme neuvidí

Minister financií zároveň dodal, že výsledok by mal byť známy do dvoch dní. Jeho slová sa však nenaplnili a na rezorte nevedeli ani po niekoľkých týždňoch povedať, ako vyriešia vzniknutú situáciu. Na druhej strane, po spomínanej skúsenosti okamžite zmenili pravidlá, aby sa podobná situácia nezopakovala.

Po vyše mesiaci pre pani Zuzanu svitla nádej, keďže ministerstvo financií pripravilo návrh zákona, podľa ktorého „môže počas trvania súťaže priznať výhru osobe, ktorá bola vyžrebovaná, ale výhru nezískala napríklad pre objektívne technické okolnosti súvisiace so zabezpečením a priebehom súťaže na strane vysielateľa.“

Tento návrh narazil na odpor koaličnej SaS, v parlamente však nenašiel dostatočnú podporu ani u ostatných poslancov. Napokon, návrh zákona stiahli a pani Zuzana tak zrejme definitívne prišla o možnosť získať „svoju“ výhru.

Okrem pani Zuzany sprevádzali reláciu ešte menšie prešľapy, ktoré sa postupom času vyriešili.

Lotéria ľudí k očkovaniu veľmi nemotivovala

Horšie je, že lákavé ceny nepomohli zlomiť negatívnu krivku zaočkovanosti. Relácia totiž vznikla za účelom, aby motivovala ľudí k vakcinácii. Od počiatku to tvrdil aj rezort s Igorom Matovičom na čele. Napríklad pri jej predstavení líder OĽaNO na tlačovej konferencii povedal aj toto:

„Viac, ako polovica ľudí z dospelej populácie nie je zaočkovaná. Z tejto časti ľudí je veľmi zaujímavá časť ľudí, ktorí ešte váhajú a potrebujú počuť odpovede na svoje otázky. (....) Veľmi veľká časť týchto ľudí má jednoducho strach, má otázky, na ktoré dodnes nepočuli adekvátne odpovede a možno sa im aj tak trošku opozerali tváre odborníkov, ktoré im tu rok a pol hovoria, že sa očkovania netreba báť. Preto sme sa ako ministerstvo financií rozhodli v prvom rade z edukačných dôvodov, pomôcť finančne motivovať tých ľudí, ktorí váhajú...“

Túto myšlienku počas tlačovky zopakoval ešte niekoľkokrát.

O pár týždňov Igor Matovič nečakane otočil a začal tvrdiť, že vynaložené milióny nemajú motivovať nezaočkovaných, ale odmeniť zaočkovaných.

„Lotéria nikdy nebola ohlásená ako prostriedok na zvýšenie zaočkovanosti. Lotéria bola ohlásená ako prostriedok na odmenu zaočkovaných,“ povedal koncom augusta po rokovaní vlády. Toto následne opakoval až do samého konca relácie.

Matovič prišiel do poslednej relácie osobne

Práve poslednej odvysielanej časti sa zúčastnil aj osobne. Ako prvý hosť vyžreboval prvého možného výhercu, pričom nezostal svojej povesti nič dlžný. Po vytiahnutí žrebu z osudia totiž zavtipkoval, že vytiahol sám seba.

„Fúha, to je náhoda. Trnava, Igor,“ uviedol s úsmevom. Následne po krátkej konverzácii s moderátormi dodal: „Rozhodol som sa teda tú svoju výhru darovať Terézii do Novák.“

Pani Terézia, ktorá mohla vyhrať 200-tisíc, však telefón nezdvihla. Čo tak trochu, v nadnesenom význane, symbolicky uzavrelo celú očkovaciu lotériu.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Očkovacia lotéria

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.