Kefky na zuby, hubky, žiletky či plastové dózy. Zistite, ako často máte meniť bežné veci v domácnosti

Ilustračná snímka
Zdroj: shutterstoc.com/Rostislav_Sedlacek

V domácnosti je nutné meniť veci vždy, akonáhle im skončí životnosť.

Aj najväčší pedanti neperú či nemenia v domácnosti veci tak často, ako by mali. Dôvod je prostý. Ide o každodenné veci využívané v domácnosti, ktorých znečistenie si ani neuvedomujú. Nejde totiž len o špinu samotnú, ale aj o baktérie a vírusy, ktoré sa v nich množia a ohrozujú zdravie.

V domácnosti je preto nutné meniť veci vždy, akonáhle im skončí životnosť. Áno, nielen potraviny, ale aj veci majú svoju „dobu spotreby“. Po prvé tým chránite seba a vaše zdravie, po druhé zvýšite úroveň života vo vašom dome a napokon sa jednoducho budete cítiť bezpečnejšie.

Ako často je nutné meniť veci

Zamerali sme sa na bežné domáce potreby, na ktoré sa najčastejšie zabúda, napríklad zubnú kefku. Väčšina ľudí ju mení, až keď sú štetiny úplne zničené a jej tvar už kefku ani nepripomína. Odporúčacia doma menenia je pritom každé tri mesiace a v prípade, že ste prekonali ochorenie, tak hneď po ňom. V opačnom prípade totiž riskujete opätovné nakazenie, upozorňuje portál Extramile.

Pre zdravie je nutné aj pravidelné menenie žiletky. Pri každodennom holení by ste ju mali vymeniť po troch až šiestich dňoch. Ak sa holíte menej často, snažte si zapamätať, že šesť holení je maximum. Čepeľ žiletky sa totiž po každom použití otupí, a tak sa pri holení zvyšuje riziko vášho poranenia a následného infikovania zranenia.

Prečítajte si aj: Bolí vás v práci chrbát? Toto sú najčastejšie chyby, ktoré pri sedení robíte

Raz za týždeň by ste mali meniť aj hubku na riad. Aj to len v prípade, že na špinavé riady (hrnce, plechy, panvice) máte druhú hubku či drôtenku. V opačnom prípade ju musíte jednoducho meniť častejšie. Rovnako je to aj s kuchynskou utierkou. Tie by ste mali mať dokonca tri, jednu na utieranie rúk, druhú riadu a tretiu kuchynských povrchov. Potvrdila to aj Reader's Digest štúdia, podľa ktorej je na týchto povrchoch 456-krát viac baktérií ako na záchodovej doske.

A keď už sme pri tej toalete, ako často meníte kefu na toaletu? Odporúčaná doba menenia je každých šesť mesiacov, teda dvakrát do roka. Nachádza sa na nej totiž veľa baktérií a tie už po čase neodstránia ani chemikálie.

No a pozrime sa teraz na plastové dózy. Ak si v tej istej nádobe nosíte a zohrievate každý deň jedlo do práce, mali by ste ju v tom prípade meniť každé tri mesiace. Potom sa z dózy začnú uvoľňovať zdraviu škodlivé plasty.


Určite vás prekvapí odporúčaná frekvencia výmeny dosky na krájanie. Nezáleží, či máte drevenú alebo plastovú, meniť by ste ju mali raz ročne. V jej zárezoch sa totiž šíria baktérie, ktoré už nedokážete vyčistiť.

Iný problém predstavujú uteráky. Tejto téme sme nedávno venovali samostatný článok, viac sa dočítate tu. Viac o výmene vecí v domácnosti, sa dozviete z rozhovoru s redaktorkou Sabinou Hrmovou.


Posteľné obliečky a problémy z nich

O niečo dôkladnejšie sa pozrieme na posteľné obliečky. V nedávnom prieskume, ktorý sa realizoval vo Veľkej Británii firmou Hammonds furniture, sa 30 percent z dvetisíc opýtaných priznalo, že posteľnú bielizeň perie len raz ročne. Priemerný slobodný muž vraj mení posteľnú bielizeň štyrikrát ročne. Ide o veľmi nepriaznivé údaje, keďže výmena bielizne sa odporúča raz za týždeň.

Apeluje na to aj dermatologička Lucia Drahovská, ktorá upozorňuje, že vám v opačnom prípade hrozia viaceré zdravotné problémy, ako nepríjemné reakcie kože, infekcie, alergie či akné. Vedeli ste, že za týmito problémami môže byť nedostatočná hygiena? Posteľná bielizeň je totiž ideálna liaheň roztočov, plesní a baktérií, ktorých sa zbavíte len pravidelným praním.

Uvedomte si, že v posteľnej bielizni sa túlite, spotíte, máte pohlavný styk a teda sú tam nechtové lôžka, kožné čiastočky, vlasy a chlpy. Odborníčka preto radí prať nielen obliečky, ale aj poťahy na matracoch a samotné matrace aj raz mesačne vysávať.

Čo vám v prípade nedodržania týchto pravidiel hrozí, sa dozviete z nasledujúceho videa.


Spodnej bielizni, jej materiálom aj vymieňaní, sme sa venovali tu.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti