Nechávate bábätko bez povšimnutia plakať? Odborníci dvíhajú varovný prst

Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock.com/AlohaHawaii

Keďže bábätká nevedia rozprávať, všetko trápenie, bolesť a túžbu prejavujú práve plačom.

Každá mama sníva po pokojnom bábätku, ktoré len mierne zamrnká, keď bude hladné a inak bude pokojne ležať, spať, jesť a usmievať sa. Skutočnosť je však na míle vzdialená. Keďže bábätká nevedia rozprávať, všetko trápenie, bolesť a túžbu prejavujú práve plačom.

Medzi jednu z najčastejších rád starých materí patrí, aby ste ich nechali jednoducho vyplakať, prípadne vykričať. Ide však o veľmi náročný čas a to nielen pre dieťa. Aj rodičom pri žalostnom kriku dieťaťa zviera srdce. A práve na to poukazujú aj štúdie, ktoré tvrdia, že rodičovský inštinkt a detský plač by sa nemal ignorovať.

Prečítajte si aj: Návštevy cintorínov otvárajú dôležitú tému: Ako hovoriť s deťmi o smrti?

Pri tejto téme sa vždy vytvoria dva tábory. Prvý sa riadi inštinktom a druhý tzv. Ferberovou metódou, teda spôsobom, akým môžete naučiť dieťa zaspať osamote. Jej učenie je zamerané na niekoľko rituálov, ako aj vyplakaní bábätka. V prvom rade je dieťa zavreté v samostatnej izbe. Rodičia ho počas plaču nemôžu vôbec brať na ruky ani kŕmiť a kontrolovať ho majú v určitých intervaloch, teda prvýkrát po piatich minútach, druhýkrát po siedmich, potom desiatich a podobne. Dieťa sa týmto spôsobom vraj naučí, že plač nepomôže a únavou z plaču napokon aj zaspí.

Podľa odborníkov je však nutné narábať s ňou opatrne, hlavne u bábätiek do jedného roku. Práve tieto deti totiž nevedia rozprávať a plačú, aby privolali rodiča. Ak neprídete, môžete stratiť ich dôveru. Okrem toho stráca pocit bezpečia a blízkosti osoby. Rastie v ňom stres až jeho mozog prejde do núdzového režimu, kedy plače ešte viac, aby prežilo, ako pri hrozbe. Je vydesené a pri opakovaní podobných situácií hrozí, že sa nevyvinie jeho mozog správne a nebude vedieť čeliť stresovým situáciám.

Zdroj: shutterstoc.com/True Touch Lifestyle

Práve preto by ste mali podľa odborníkov dieťa zakaždým upokojiť a nemusíte sa báť, že bude plakať ešte častejšie. Potvrdzuje to aj štúdia z Inštitútu vzdelávania Univerzity v Londýne. Podľa jej výsledkov sú deti, ktorých potreby sú okamžite upokojené, pokojnejšie a plačú menej ako tie, ktorým sa rodičia nevenujú, uvádza denník Guardian.

Nemusíte sa báť ani prípadného rozmaznania. Deti do jedného roka sa nedajú totiž upokojovaním a hojdaním v náručí rozmaznať. Poskytujete mu vtedy totiž len základné potreby na prežitie (strava) a láskavú starostlivosť (prebalovanie, kúpanie, opatera). Akékoľvek rozmaznávanie je preto pomerne náročné dosiahnuť. Práve preto ak vám niekto z okolia povie, že vzatím do náručia a okamžitým utíšením dieťa rozmaznávate, argumentujte touto informáciou.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti