Chcete, aby sa vaše bábätko dobre vyspalo? Tipy a rady, ktoré pomôžu

Ilustračná snímka
Zdroj: shutterstoc.com/Mallmo

Bábätko občas v noci trápia aj detské neduhy, teplo či svetlo.

Spánok miluje a potrebuje každý. Neraz sme vás informovali o jeho prospešných účinkoch na organizmus. Aby ste si naozaj oddýchli, potrebujete kvalitný spánok, ktorý v prípade, že sa vám v noci budí dieťa, nedosiahnete.

Aj preto patrí spánok medzi najdiskutovanejšie témy medzi maminkami a neraz privedie nepravidelný spánok dieťa zúfalú mamu k pediatrovi. Kontrola u lekára je dôležitá. Odborník zistí, či bábätko netrápi nejaké ochorenie a ak nie preskúma ďalšie okolnosti, ako napríklad bolesť zubov prípadne brucha. Ak nepríde na nič závažné, pomôcť si budete musieť sama.

Prečítajte si aj: Nechávate bábätko bez povšimnutia plakať? Odborníci dvíhajú varovný prst

Režim, postieľka a neduhy

V ideálnom svete by mamy nemali iné povinnosti než starosť o bábätko. V skutočnosti však musia nájsť rovnováhu medzi starostlivosťou o novorodenca, ďalších súrodencov, domácnosťou a v mnohých prípadoch aj zamestnaním. Práve preto je dobré zladenie sa s dieťatkom a nastolenie režimu. Novorodenci však potrebujú časté kojenie, myslite na to pri správnom načasovaní spánku. Práve šestonedelie až prvé tri mesiace sú obdobím, kedy sa dieťa zoznamuje so svetom a určuje sa mu životný rytmus. Taktiež ho naučte na večerné rituály, ako masírovanie telíčka, čítanie rozprávok a spievanie uspávaniek. Vítaná môže byť aj relaxačná hudba.

Ako prvé sa musíte rozhodnúť či ho naučíte spať v postieľke alebo v posteli s rodičmi. Názory a odporúčania sa rôznia, správna odpoveď neexistuje, takže sa riaďte hlavne rodičovským inštinktom a vašim bábätkom. Ak neviete, aký typ spánku preferujete, vyberte si postieľku s odnímateľným bokom, vďaka čomu môže byť bábätko hneď pri vás.

Bábätko občas v noci trápia detské neduhy, ako rastúce zúbky, bolesť brucha či nočné mory. Uľaviť od bolesti a upokojiť ho môžete v náručí pritúlením, mliekom, hračkami a v krajných okamihoch aj prírodnými liekmi. Homeopatická liečba mu pomôže k pokojnému spánku. „Homeopatiká sú šetrné, nie sú návykové, nezaťažujú pečeň ani obličky, nevyvolávajú alergiu ani fotosenzitivitu. Deťom tiež neprekáža ich chuť a pri ich užívaní spolupracujú,” tvrdí pediatrička Jana Šumanová.

Zdroj: shutterstoc.com/Africa Studio

Tipy pre dobrý spánok

Okrem vyššie uvedených rád existujú aj všeobecné tipy, ktoré pomôžu dieťatku pri zaspávaní. Pred spaním by ste mali v miestnosti vyvetrať. Ideálna teplota je 18 až 20 stupňov Celzia. Čerstvý vzduch bábätku prospieva a navyše sa aspoň nepotí a nebude počas spánku nepokojné.

S teplotou súvisí aj oblečenie. Oblečte bábätku len košieľku či dupačky, aby sa cítilo pohodlne, vedelo sa hýbať a hlavne na sebe cítilo mäkké prírodné materiály. V postieľke by mal byť kvalitný matrac a vhodný je aj vyvýšený rošt v hornej oblasti, aby bola hlavička vyššie. V tomto bode je dôležité, aby ste dieťatko naučili zaspávať v postieľke a nie v náručí. Hlavne u bábätiek starších ako šesť mesiacov je to významné.

Veľmi záleží aj na svetle v miestnosti. Malo by byť tlmené, ktoré navodzuje pocit bezpečia a pokoja. V noci rozsvieťte len keď je to potrebné. Rovnako pri nočnom prebudení len v nevyhnutných prípadoch na dieťa hovorte a prebaľte ho, radí maminka.cz.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti