Firmy, ktoré počas pandémie udržali pracovné miesta, dostávali menej. Rezort práce priznal chybu

Ilustračná snímka.
Zdroj: Volkswagen Slovakia

Sľubujú, že peniaze spätne vyplatia.

Prvá pomoc pre firmy opäť funguje od septembra, no iba v základnej výške ešte z čias začiatku pandémie.

Napriek tomu zamestnávatelia nedostávajú na ľudí, ktorých musia nechať na prekážkach doma ani toľko, koľko v prvej vlne. Hrozí preto prepúšťanie.

Takéto pochybenie sa okrem septembra týka aj štátnej pomoci za júl tohto roka. Kým firmy ľuďom, pre ktorých nemali robotu, museli dať 80 percent ich priemerného platu, štát im nesprávne preplácal náhradu len z ich hrubej, teda základnej mzdy. Tí museli rozdiel doplácať zo svojho.

Podľa odhadov tak štát ukrátil firmy asi o šesť miliónov eur. Rezort práce chybu uznal a sľubuje, že zamestnávateľom rozdiel doplatí do konca novembra. V nových žiadostiach, ktoré môžu firmy podávať za október, už má výpočet správne.

Úradnícke chyby však nie sú to jediné, čo podnikateľov trápi. Väčšina Slovenska je od pondelka bordovo-červená a pre nich to znamená masívne výpadky tržieb. Očakávajú preto, že aspoň ku koncu roka sa štátna pomoc zvýši.

V druhej vlne pandémie mohli zavreté prevádzky počítať s vyššími príspevkami aj kompenzáciami za znížené tržby, ktoré sú teraz škrtnuté.

Minister práce sľuboval, že si situáciu zanalyzuje a v novembri možno navrhne navýšenie pomoci. Zatiaľ však nič konkrétne nesľubuje.

V súčasnej podobe sa však prvá pomoc pre firmy v problémoch bude vyplácať už len do konca tohto roka. Od januára ju, s výnimkou živnostníkov, už nahradí trvalý kurzarbeit.

Viac v reportáži Alexandry Danilov.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zamestnávatelia

Dôležité udalosti