NBÚ konal pri previerke Ficovej priateľky zákonne, rozhodol výbor

Robert Fico.
Zdroj: TASR

Možný únik informácií v tejto veci sa ďalej prešetruje.

Národný bezpečnostný úrad konal vo veci bezpečnostnej previerky priateľky lídra Smeru-SD Roberta Fica zákonne. Z diskusie na stredajšom rokovaní osobitného kontrolného výboru s predstaviteľmi úradu malo vyplynúť, že intervencia zo strany Fica v prípade otvorenia previerky čakateľky na prokuratúre sa nepotvrdila.

Zhodli sa na tom predseda výboru Martin Beluský (ĽSNS) i jeho členovia Milan Laurenčík (SaS) a Marián Saloň (Smer-SD). "Jednohlasne výbor konštatoval, že úrad postupoval v súlade so zákonom," podčiarkol Beluský.

NBÚ podľa jeho slov pri otvorení bezpečnostnej previerky čakateľky konal ex offo na základe medializovaných informácií o majetku, ktorý mala užívať. Nemá pocit, že by mala potrebu zisťovať si otázky k bezpečnostnému pohovoru po otvorení jej previerky. Z medializovaných informácií by si ich podľa neho vedela sama vydedukovať. Doplnil, že jej previerku NBÚ ešte neuzavrel.

Možný únik informácií v tejto veci sa podľa Beluského ďalej prešetruje. S kolegami z výboru sa zhodol, že na základe časového harmonogramu nie je možný takýto únik k opozičnému lídrovi.

V čase, keď mal Fico na poľovníckej chate podľa medializovaných videí hovoriť o previerke, ešte úrad nemal mať vypracované otázky k pohovoru s čakateľkou. Beluský má pocit, že informácie vo videách boli "trošku dezinterpretované", prípadne šlo o chválenie sa. Treba sa podľa neho pýtať Fica.

Laurenčík rovnako na základe časového sledu udalostí nepredpokladá, že k intervencii zo strany Fica na úrade došlo. Nemyslí si ani, že by sa Ficova priateľka potrebovala na otázky NBÚ špeciálne pripravovať.

Saloň podotkol, že aj z úradného záznamu vyplynulo, že nik v tejto veci nekontaktoval človeka, ktorý mal otvorenie previerky Ficovej priateľky na starosti. Na otázku, či sa Fico na chate len chváli, odpovedal, že nevie. Vo veci Saloňovi stačí uznesenie výboru, že NBÚ konal zákonne.

Beluský dodal, že vo výbore sa pýtali aj na to, či NBÚ koná vo veci uniknutých videí. Ozrejmil, že úrad si vyžiadal od polície stanovisko, či videá boli utajovanou skutočnosťou. Keďže úrad ešte nemá stanovisko, podľa Beluského slov sa na to bude výbor pýtať i na ďalšom zasadnutí.


BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Previerka

Dôležité udalosti