Minister hospodárstva vzal na výstavu do Dubaja aj svoju dcéru. Skeny pasov delegácie unikli na internet

Sken pasu ministra hospodárstva Richarda Sulíka.
Zdroj: Internet

Ktokoľvek sa mohol dostať k ich citlivým osobným údajom, vrátane čísla pasu, ale aj k podobe podpisu.

Na internet unikli naskenované kópie cestovného pasu ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) a županov Juraja Drobu (SaS) a Jozefa Viskupiča (OĽaNO).

Voľne dostupné na stiahnutie boli v stredu večer kópie celkovo 60 členov slovenskej delegácie, ktorá je aktuálne v Dubaji na svetovej výstave Expo. Sú medzi nimi súkromní podnikatelia, zamestnanci ďalších štátnych inštitúcií, ale aj novinári, ktorí cestu spravodajsky monitorujú. Medzi posádkou do Dubaja bola aj dcéra ministra hospodárstva a lídra SaS Richarda Sulíka, ktorá si účasť hradila z jej vlastných prostriedkov.

„Poviem otvorene, že ma jej záujem potešil, pretože svoje deti vídam minimálne, preto som s jej účasťou súhlasil, aby sme mohli aspoň takto skĺbiť prácu s časom stráveným spolu,“ povedal Richard Sulík. Alexandra Sulíková je právnička zaoberajúca sa energetickým právom, preto využila možnosť zúčastniť sa na tematickom týždni EXPO venovanom energetike, reaguje ministerstvo hospodárstva.

Sulíkovci neboli ubytovaní v hoteli spolu so zvyškom delegácie, ale prenajali si súkromné ubytovanie, ktoré si hradia sami. „Nikdy by som si nedovolil využívať prostriedky štátu na takýto účel. Takých majstrov sme tu už mali a kritizovali sme ich za to,“ uzavrel Sulík.

Zdroj: Internet

Súbor bol zrejme dostupný niekoľko dní

Zipový súbor s kópiami pasov sa objavil na známom webovom úložisku uloz.to bez akejkoľvek ochrany. Súbor nebol zaheslovaný a na prístup k nemu nebolo potrebné ani poznať presný internetový link na jeho stiahnutie.

Ktokoľvek sa tak mohol dostať k ich citlivým osobným údajom, vrátane čísla pasu, rodného čísla, ale aj k podobe podpisu, ktorý je súčasťou cestovného dokladu. Súbor bol zrejme dostupný niekoľko dní, následne bol z portálu vymazaný.

Hovorkyňa rezortu hospodárstva Katarína Matejková uviedla, že aktuálne zisťujú, čo sa presne stalo a z akého dôvodu boli tieto údaje zverejnené. V prípade, že zistia protiprávne konanie, obrátia sa na príslušné úrady.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Pasy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.