Bolestivá migréna: Odborník prezradil, ako ju identifikujete a ako s ňou môžete bojovať

Touto nepríjemnou chorobou trpí vraj až 20 percent žien a šesť percent mužov.

Jedným z najčastejších zdravotných problémov, ktorý niekedy mylne ani nepovažujeme za ochorenie, je bolesť hlavy. Je nesmierne nepríjemná a ovplyvňuje vašu náladu, sústredenie, rozmýšľanie a v podstate celé telo. Ešte horšie stavy nastávajú pri migréne. Tá spôsobuje záchvatové a pulzujúce bolesti, ktoré sa objavujú väčšinou v jednej polovici mozgu a prejavuje sa citlivosťou na svetlo alebo zvuky.

Touto nepríjemnou chorobou trpí vraj až 20 percent žien a šesť percent mužov. Migréna, rovnako ako aj samotná bolesť hlavy, komplikuje život pacientov. O príčinách a možnosti liečby migrény sme sa v Teleráne porozprávali s neurológom Petrom Valkovičom.

Čo je to migréna a prečo sa vyskytuje

Migréna je ochorenie, ktoré veľmi intenzívne zasahuje do života pacientov. Ide o záchvaty bolesti, ktoré môžu trvať od troch do 72 hodín. Táto choroba trápi najčastejšie osoby vo veku 34 až 49 rokov. Objaviť sa však môže aj u 18 či 50-ročných ľudí. „S pribúdajúcim vekom frekvencia záchvatov klesá,“ tvrdí odborník.

Zdroj: TV Markíza

Presná príčina migrény je neznáma, väčšinou je však spúšťačom faktor ako stres, svetlo, dehydratácia, zmeny počasia či dokonca niektoré jedlá (napr. zrelé syry, čokoláda, vyprážané jedlá, konzervované mäso, umelé sladidlá). Zaujímavé je, že trápi viac ženy ako mužov. „Dokonca až dvakrát častejšie. Sú rôzne teórie, prečo je to tak, ale najčastejšia tvrdí, že to spôsobujú hlavne hormonálne zmeny v rámci fyziológie,“ vysvetľuje.

Zdroj: TV Markíza

Bolesti hlavy nemôžete ignorovať. „Každý záchvat migrény zvyšuje pravdepodobnosť ďalšieho záchvatu a to si vyžaduje častejšie užívanie liekov či akceptovanie neschopnosti,“ hovorí. Počas záchvatov bolesti sa totiž väčšinou neviete sústrediť, máte problémy s prácou, koncentráciou či učením.

Liečba

Stav pacientov si často vyžaduje fungovanie v pokojnom prostredí, v tichu a tme. Je nevyhnutné, aby každého migrénika vyšetril neurológ a aj manažoval jeho ochorenie. Ten sa pokúsi zistiť príčinu a nájsť spôsob liečby, ktorý mu vyhovuje. „Sú tri stratégie liečby a to režimové opatrenia (vyhnúť sa režimovým faktorom), zvládnutie akútneho záchvatu alebo profylaktická liečba,“ vysvetľuje Valkovič.

Akú prevenciu by ste mali dodržiavať, sa dozviete z nasledujúceho rozhovoru.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.