Domáce

Štyri veci, bez ktorých ľudstvo nebude šťastné

Tvár
Zdroj: Shutterstock.com

Človek potrebuje rafinovanú kombináciu pôžitkov, ale aj povinností a výziev, ktoré ho ženú vpred.

Pocit šťastia u ľudí vraj výrazne závisí od génov, ale zásadný vplyv majú aj ďalšie okolnosti, upozornila na ihned.cz antropologička Lenka Škodová. Zvlášť dôležité sa okrem bezpečia či dôvery javia byť štyri oblasti.

Práca
Keď zazvoní ráno budík, aby človeka vyhnal do práce, zrejme nejeden jedinec nadobudne pocit, že k šťastiu stačí jediné - aby nemusel chodiť do roboty. Vedci však vraj odhalili, že aj v prípade, ak by sme si mohli dovoliť nepracovať (o všetko by sa nám starali napríklad stroje), šťastní by sme neboli. Človek údajne potrebuje aj robotu. Avšak najviac 33 hodín týždenne, čiže približne štyri dni, potom už pocit naplnenia z práce klesá.

Cesta do roboty
Cesta do roboty by navyše nemala trvať dlhšie ako 20 minút. Každá ďalšia minúta strávená v aute či autobuse oberá o eufóriu.

Veľa peňazí
Aby bol človek šťastný, potrebuje aj slušný plat. Na naše pomery veľmi slušný plat - v hrubom približne 4700 eur mesačne (keďže sa vychádza z dánskych pomerov, kde sú vysoké dane aj ceny, na naše zemepisné šírky by stačili azda aj dve tisícky). Vyšší zárobok je zbytočný, pretože so žiadnym ďalším eurom či dolárom navyše už pocit šťastia nerastie, tvrdia výskumníci.

Jedno dieťa
Mimoriadne problematickým bodom sa ukazuje rodenie detí. Najšťastnejší sú údajne ľudia s jediným dieťaťom. Buď sa teda ľudstvo vzdá trochu šťastia a páry sa odhodlajú aj k druhému či tretiemu dieťaťu, alebo je podľa sedliackej logiky odsúdené na vymretie.

Zdroj: Shutterstock.com


BRATISLAVA/ TVNOVINY.sk, mg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.