Tresty za držanie ľahších drog, vrátane marihuany, by sa mohli znížiť

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com/Dmytro Tyshchenko

Návrh predstavili koaliční poslanci.

Trestné sadzby za držanie ľahších drog na vlastnú spotrebu by sa mohli znížiť. Koaliční poslanci predložili novelu Trestného zákona, ktorá má umožniť zníženie trestov a tiež možnosť pre sudcov udeliť iný trest, napríklad tzv. ochranné liečenie.

Zmeny predstavili poslanci za OĽANO, Sme rodina a Za ľudí s tým, že návrh upravujúci túto problematiku mala predložiť ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Keďže k tomu nedošlo, podali vlastný. Parlament by mohol o novele rokovať už na najbližšej schôdzi, ktorá sa začína 23. novembra.

Zdroj: Facebook/oľano

"Táto právna úprava nijakým spôsobom nelegalizuje drogy. Je veľmi jednoduchá v tom, že sudca má právo povedať, či stačí trest povinnej práce alebo povinnej liečby a podobne. Ukladáme možnosť sudcovi, že nemusí mladého človeka poslať do väzenia. Rovnako znižujeme niektoré trestné sadzby, aby sa mohol sudca rozhodnúť, že namiesto päť až desať povie tri roky podmienečne," povedal Juraj Šeliga zo strany Za ľudí.

Návrh upravuje napríklad "najľahšie" prehrešky, teda držanie drog na vlastnú spotrebu. Ak páchateľ drží maximálne tri dávky, sadzba by sa mohla znížiť z výšky do troch rokov na sadzbu do roka. Ak u neho nájdu maximálne desať dávok, nehrozilo by mu podľa návrhu väzenie do výšky päť rokov, ale do dvoch rokov.

Zdroj: Facebook/ OĽaNO

"Súd by mohol ponúknuť namiesto trestu ochranné liečenie, ak s tým bude páchateľ súhlasiť," doplnil Kristián Čekovský (OĽANO). Návrhom chcú tiež odstrániť spodnú hranicu trestu pri prechovávaní predmetu na výrobu drog, kam patrí aj pestovanie konope. Opakovane prichyteným užívateľom by už nemuselo hroziť desať až 15 rokov za mrežami, ale päť až desať rokov. Týkalo by sa to iba recidivistov. Pri vážnych prešľapoch, teda pri díleroch či obchodníkoch s drogami, tresty meniť nechcú.

Približne pred pol rokom sa konala odborná konferencia za účasti ministrov, expertov či predstaviteľov Policajného zboru, po ktorej sa začalo pracovať na legislatívnych úpravách. Poslanec Juraj Krúpa (OĽANO) priblížil, že sa snažili koordinovať s Kolíkovou, ktorá mala na najbližšiu schôdzu predložiť návrh. V piatok je posledný deň podávania návrhov a Kolíková ho podľa jeho slov nepredložila.

Podľa Ľuboša Krajčíra (Sme rodina) ide o tému zdravého rozumu, odmieta dekriminalizovanie marihuany či ľahkých drog. Krajčír vyzval, aby SaS nepolitikárčila a aby návrh pomohla schváliť. Šeliga skonštatoval, že celá koalícia sa dohodla, že návrh prejde.


BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Trest

Dôležité udalosti