Jediným jeho príjmom sú sociálne dávky, no dokázal si kúpiť hrad. Zrúcanina doslova vstáva z popola

Michal.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Prvýkrát prišiel ako 15-ročný dobrovoľník v roku 1995 a už neodišiel.

Jediným jeho príjmom sú sociálne dávky, no dokázal si kúpiť hrad. Nie úplne sám, ale s priateľmi z občianskeho združenia.

Štyridsiatnik Michal z Turca takmer celý svoj život zasvätil hradu Sklabiňa neďaleko Martina. Zrúcanina doslova vstáva z popola a majú s ňou smelé plány.

Prvýkrát prišiel ako 15-ročný dobrovoľník v roku 1995 a už neodišiel. Hradu sa zadarmo venujú asi ôsmi, z času načas desiatky ďalších dobrovoľníkov. Michal vyžije z toho, čo dostanú.

Hrad je jedným z troch najväčších v kraji. Obývali ho až do roku 1944, kedy ho vypálili Nemci. Figuruje aj v zozname miest so zvýšenou paranormálnou aktivitou. Straší tu vraj aj malé dievčatko v bielych šatách.

Michal s priateľmi kúpili hrad pred vyše rokom. Po 20 rokoch práce je v ňom aj múzeum a mnohé ďalšie potrebné priestory.

Firma by to urobila za asi dva milióny eur, svojpomocne a sponzorsky to bolo len niekoľko desiatok tisíc.

Aj veža a opevnenie, na ktorých robia teraz, sú z materiálov, ktoré ležali na mieste, alebo od sponzorov či z iných búraných stavieb.

Hrad chcú takto postupne postaviť celý. Plánujú chovať dobytok, mať koniareň, pivovar, jabloňový sad, skrátka všetko tak, ako to tu bolo kedysi.

Viac v reportáži Maria Kermieta.


SKLABIŇA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Mário Kermiet

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.