Sú agresívni, blokujú obchody a provokujú policajtov: Kto vlastne sú antirúškari?

Zásah policajtov proti agresívnym antirúškarom.
Zdroj: reprofoto/Polícia/tvnoviny.sk

Polícia proti nim po prvý raz tvrdšie zakročila.

Antirúškari verzus polícia. Skupina ľudí už niekoľko týždňov protestuje v predajniach proti tomu, že si nemôže nakúpiť bez rúšok. Sú hluční, agresívni a mnohokrát aj na hodiny zablokujú obchod, lebo sa dožadujú „svojej slobody.“ Muži zákona doteraz volili len slovný dohovor, koncom týždňa však už museli použiť donucovacie prostriedky.

Neúnosná situácia trvá už dlhšiu dobu. Verejnosti sa do väčšej pozornosti tento problém dostal do koncom októbra. Obchodné reťazce totiž požiadali políciu o pomoc, lebo si už s agresívnymi „zákazníkmi“ nevedeli poradiť.

„Polícia musí mať právomoc takýchto nedisciplinovaných ľudí z predajne okamžite vykázať, aby sa nenarúšal riadny chod predajní a nedochádzalo k ohrozovaniu zdravia. Ľudia majú právo bezpečne si nakúpiť a doplniť si potraviny do domácností. Zvlášť teraz, pred nadchádzajúcimi sviatkami, ale aj kedykoľvek potom,“ uviedol predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu Martin Krajčovič ešte 29. októbra.

Obchodné reťazce zároveň vo svojom vyhlásení narážali aj na „mäkký“ prístup k týmto agresívnym spoluobčanom.

Súvisiaci obsah

Vážnosť situácie si uvedomil aj policajný prezident Štefan Hamran. V utorkovej relácii Na telo plus totiž vyhlásil, že takto to ďalej nemôže pokračovať.

„Vyšleme signál, že policajti môžu s kľudným svedomím konať na základe zákona a v jeho intenciách a nekompromisne,“ vyhlásil s tým, že nie všetci policajti vedia, ako majú v takýchto situáciách postupovať. Chce preto s nimi systematicky pracovať.

O dva dni neskôr sa konal ďalší antirúškarský protest v Piešťanoch a policajti už naozaj nekompromisne zakročili.

Videá ukazujú, že muži zákona najprv pokojným spôsobom vyžadovali dodržiavanie pandemických opatrení a verejného poriadku. Neskôr sa agresivita ľudí vystupňovala natoľko, že policajti museli niekoľko mužov spacifikovať. TU nájdete video z potýčky.

„Na mieste si celý prípad prevzal vyšetrovateľ a začal trestné stíhanie pre prečiny útoku na verejného činiteľa a výtržníctva. Policajné hliadky zároveň obmedzili na osobnej slobode troch mužov z Nitrianskeho kraja, ktorí sú v súčasnosti umiestnení v CPZ. Nadriadený vyhodnotil, že služobný zákrok bol vykonaný v súlade so zákonom,“ uviedla polícia na sociálnej sieti.

Opozícia si zastáva antirúškarov, OĽaNO hovorí o vzorom zásahu

Policajný zásah v Piešťanoch si už získal aj politickú pozornosť. Kotlebovci a Smer sa zastali antirúškarov.

„Zvykol som stávať na strane policajtov, ale teraz som sa na to nemohol pozerať, pretože sa bili práve občania SR,“ povedal bývalý minister vnútra za Smer Robert Kaliňák. Predseda ĽSNS Marian Kotleba chce zvolať dokonca branno-bezpečnostný výbor, keďže zásah označuje za neprimeraný.

Naopak, vládne strany SaS a OĽaNO tvrdia, že konečne prišla od polície adekvátna odpoveď voči agresorom.

„Jednoznačne stojíme za policajtmi, ktorí po opakovaných provokáciách zakročili proti týmto vandalom. Je neprípustné, aby tu niekto terorizoval slušných ľudí, zákazníkov, predavačov či SBSkárov, len preto, že dodržujú platné nariadenia a chránia rúškami seba a ostatných," uviedol poslanec za SaS Miroslav Žiak s tým, že takéto obťažovanie ľudí je ďaleko za čiarou únosného.

„Ako predseda výboru pre obranu a bezpečnosť vysoko oceňujem adekvátny zásah príslušníkov policajného zboru proti provokatérom a grázlom, ktorí takto nielen že narušujú verejný poriadok, ale aj ohrozujú zdravie zodpovedných občanov ignorovaním platných opatrení,“ skonštatoval zas predseda branno-bezpečnostného výboru Juraj Krúpa (OĽaNO).

Dodal, že je najvyšší čas, aby menšina neterorizovala slušnú a zodpovednú väčšinu.

Ako politikov, tak aj spoločnosť, minimálne na sociálnych sieťach, táto téma rozdeľuje. Na jednej strane mnohí policajtom ďakujú, že konečne zasiahli, na strane druhej, nemalá skupina vyzýva na odvetu voči policajtom, hrubo im nadáva a želá im choroby či smrť. Samotná polícia sa budeme takýmito komentármi zaoberať.

INTENZÍVNE SA ZAOBERÁME VYHRÁŽKAMI NA ADRESU POLICAJTOV V súvislosti so služobným zákrokom v Piešťanoch sa polícia...

Uverejnil používateľ Polícia Slovenskej republiky Piatok 5. novembra 2021

Kto sú vlastne agresívni antirúškari?

Otázkou je, kto je vlastne táto organizovaná skupina. Spočiatku vznikla na základe iniciatívy Občiansky tribunál. Ten v minulosti tvorili obskúrne postavičky, ktoré tvrdili, že Slovenská republika vlastne neexistuje. Toto zoskupenie v podstate nemalo žiadny vplyv, boli na okraji záujmu a ľudia sa z nich skôr smiali.

Aktivity proti pandemickým opatreniam im pridali na popularite, časť Občianskeho tribunálu sa začala „profesionalizovať“, čím sa stupňuje aj ich agresivita. Horšie je, že od verbálnych útokov už začínajú prechádzať k fyzickým potýčkam.

„O organizovanosti ich akcií napovedá aj fakt, že predtým sa ľudia z Občianskeho tribunálu maximálne niekam postavili a vykrikovali stupídnosti. Neboli konfrontační, nikoho sa nedotkli, poznali mieru. Teraz je to iné. Jeden deň sú v Bratislave, druhý deň blokujú Lidl v Prievidzi, nedávno pred parlamentom roztiahli deku a hovorili poslancom – poďte si sem ľahnúť, my vás nakopeme,“ uviedol pre Denník N Miroslav Žiak, ktorý ich aktivity sleduje.

Vo svojim vyjadreniach sa veľakrát priamo či nepriamo opierajú o Štefana Harabina, ktorý tiež prednedávnom urobil rozruch pre rúško, alebo právničku Adrianu Krajníkovú, ktorá taktiež nabáda ľudí, aby nedodržiavali opatrenia.

Súvisiaci obsah

BRATISLAVA/mm

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti