Nachladnutie, chrípka, zápal priedušiek či pľúc. Pozrite si rozdiely medzi týmito ochoreniami

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/Africa Studio

Ich príznaky sú podobné, ale predsa sa dajú rozlíšiť.

Chrípková epidémia tento rok Slovákov neminula a udrela ešte o čosi intenzívnejšie. Potvrdila to aj všeobecná lekárka Jana Bendická, ktorá nedávno v Teleráne vysvetlila jej absenciou v predošlom období.

„Uplynulé dva roky chrípková sezóna takmer nebola, práve preto sú ľudia na chrípkový vírus tento rok vnímaví. Ohrození sú najmä starší ľudia, zdravotnícki pacienti, tehotné ženy a osoby s chronickými ochoreniami,“ uviedla.

Situácia je však o niečo vážnejšia, keďže okrem chrípkovej sezóny čelíme aj vrcholu tretej vlny pandémie koronavírusu. Obe epidémie sú sprevádzané zdravotnými ťažkosťami dýchacích ciest a choroby môžu vyústiť aj do zápalu priedušiek a pľúc.

Aj preto sme sa rozhodli priniesť článok, v ktorom vám priblížime jednotlivé ochorenia a ich príznaky. Aj vďaka tomu ich možno nepodceníte a včas navštívite svojho lekára.

Prečítajte si aj: Rakovina pŕs: Varovné príznaky, ktoré okrem hrčky, nemôžete prehliadať

Nachladnutie a kašeľ

Kašeľ a nachladnutie trápia ľudí často. Ak nie je aj táto pomerne bežná infekcia včas liečená, môže viesť k závažným komplikáciám.

Nachladnutie je choroba horných dýchacích ciest, ktorú spôsobujú vírusy. Objaviť sa môže kedykoľvek, nielen počas sezóny, ako to býva zvykom pri chrípke. Väčšina ľudí nádchu podceňuje a naďalej, aj keď je to pomerne nepríjemné, vykonáva svoje povinnosti, čím ohrozuje aj svoje okolie. Pri nachladnutí máte problém s dýchaním, kýchate, často smrkáte a môže vás aj bolieť hlava. Uvoľnenie zápalových mediátorov vedie k zdureniu slizníc nosa a aj hrdla. Veľmi intenzívna vodnatá sekrécia z nosa. Na liečenie nechladnutia je účinná inhalácia, spreje do nosa, lieky proti bolesti a oddych. Mali by ste si aj pri nachladnutí dopriať aspoň štyri dni domácej liečby. Rýchlo zvykne nastúpiť aj bolesť hrdla a kašeľ. Pozor si však dajte na to aký.

Kašľom sa telo zbavuje hlienov a iných škodlivín z dýchacích ciest. Takže ho vyvolá aj zabehnutie či vdýchnutie dymu. Aj preto občas kašľú aj zdraví ľudia. Avšak, ak už je kašeľ častý, intenzívny a sprevádza ho aj vykašliavanie hlienu, ide o vlhký kašeľ chorého človeka. Aj keď to nie je najvážnejší zdravotný problém, vyžaduje si adekvátnu liečbu, aby sa z neho prípadne nevyvinulo vážnejšie ochorenie. Môže vás však trápiť aj suchý kašeľ, pri ktorom hlieny nevykašliavate. O rozdieloch medzi suchým a vlhkým kašľom sme vás podrobne informovali tu.

Bežné nachladnutie a kašeľ dokáže jedinec účinne vyliečiť aj svojpomocne.

Zdroj: Shutterstock.com

Chrípka

Chrípka je vírusové ochorenie vyvolané stredne veľkými vírusmi, ktoré majú niekoľko typov a subtypov. Ide o infekčnú chorobu, ktorá sa ľahko šíri. Pri chrípke dominuje postihnutie celého organizmu, vysoká horúčka, únava a bolesti vás rýchlo ochromia.

„Chrípka a chrípke podobné ochorenia sú respiračné infekcie, ktoré majú podobné príznaky ako COVID-19. Aj preto podľa príznakov nie je ľahké rozoznať ich,“ uvádza Úrad verejného zdravotníctva na svojej stránke. Ako dodáva, pacient môže byť súbežne infikovaný koronavírusom aj chrípkou.

Príznaky: Medzi najčastejšie patrí zvýšená telesná teplota (teplota okolo 39 stupňov Celzia), zimnica s triaškou, bolesť hlavy a hrdla, suchý a dráždivý kašeľ, upchatý nos, celková únava a slabosť. Častá je aj bolesť očí, svalov a kĺbov. Vodnatá sekrécia z nosa je menej intenzívna.

Liečba: Ochorenie trvá dlhšie ako pri nachladnutí, niekedy aj dva týždne. Môžu však nastať komplikácie a vyvinúť sa v život ohrozujúce zápaly (priedušky, pľúca, ušná infekcia). Aj preto si dávajte pozor na zhoršenie zdravotného stavu, teda neustupujúce príznaky, pretrvávajúce vysoké teploty a nebodaj sťaženém dýchanie, ktoré nespôsobuje len upchatý nos. Okamžite vyhľadajte lekára, keďže môže ísť o zápal.

Prečítajte si aj: Mŕtvica postihuje čoraz častejšie mladších ľudí: Toto sú varovné signály tesne pred jej udrením

Zápal priedušiek

Z horných dýchacích ciest sa môže ochorenie rozšíriť aj na tie dolné. Jedným z nich je zápal priedušiek, známy aj ako bronchitída. Rovnako ako kašeľ môže mať dva priebehy a to chronický a akútny, ktorý trvá niekoľko dní. Spôsobiť ho môžu baktérie aj vírusy a ako sme už spomenuli, môže vzísť aj z bežného kašľu či prechladnutia. Premnožením vírusov a baktérií sa totiž nahromadí sekrét a hlieny sú infikované. Okrem nich ho však môže podnietiť aj znečistené prostredie, dym a sadze. Aj preto sú náchylnejší na jeho výskyt fajčiari, ale tiež starší ľudia a astmatici.

Príznaky: V prvom rade vytrvalý kašeľ, ktorý má záchvatový priebeh a trápi pacienta prevažne ráno. Pri kašli je hlien zafarbený do žlta až zelena. Okrem kašľa má človek problémy s dýchaním a trápi ho aj mierna horúčka. Kašeľ je sprevádzaný bolesťou hlavy a ďalej už príznakmi podobnými chrípke, teda bolesťou v krku, oslabením organizmu a únavou.

Liečba: Pacient má prikázaný hlavne odpočinok. Mal by byť v pokoji, nenamáhať sa, vyhýbať sa znečistenému prostrediu a na vyliečenie sú najčastejšie predpísané antibiotiká.

Zápal pľúc

Pneumónia alebo zápal pľúc je infekčné ochorenie horných dýchacích ciest. Spôsobené môže byť baktériami, vírusmi a hubami. Baktérie alebo vírusy, ktoré spôsobujú zápaly pľúc, sa môžu rozšíriť do veľkých oblastí pľúc v priebehu len niekoľkých hodín. Často sa mýli s chrípkou či zápalom priedušiek, príznaky sú však omnoho vážnejšie. Najvýraznejšie sú problémy s dýchaním, ktoré sprevádza až sipot.

Príznaky: Vyznačuje sa vysokou horúčkou, kašľom a zimnicou. Ako sme už spomenuli, pacient má problémy s dýchaním, nevie sa nadýchnuť zhlboka, čo vedie k dýchavičnosti a určitému pískaniu či sipotu. Okrem toho cíti bolesť na hrudníku za hrudnou kosťou. Jeho organizmus je vyčerpaný, cíti sa slabo, zmáha ho únav a aj nevoľnosť.

Liečba: Pokiaľ to nie je nutné, pacienti sa liečia doma a sú im nasadené silné antivírusové lieky alebo antibiotiká. V zhoršenom stave je už nutná hospitalizácia, v akútnych prípadoch na jednotke intenzívnej starostlivosti, kde sú napojení na dýchací prístroj.

Zdroj: Shutterstock.com/Alexandros Michailidis

Zápal pľúc a COVID-19

Ochorenia dýchacích ciest by ste v súčasnej dobe nemali podceňovať. Ako sme vám vysvetlili už vyššie, ľahko si ich môžete zmýliť, čo vedie k zhoršeniu stavu a nesprávnej liečbe. Hlavne neskorému odhaleniu ochorenia, ktoré sa už mohlo rozšíriť a spôsobiť iné komplikácie. Včasná a správna diagnostika je dôležitá najmä v súčasnom boji s koronavírusom, mnoho pacientov totiž svoje symptómy podcení a do nemocnice príu až vtedy, keď majú zápal pľúc.

„Vo včerajšej službe predstavovali pacienti s COVID-19 priblížne 80 percent všetkých pacientov privezených záchranármi na náš urgentný príjem. V istom momente čakali pacienti doma na záchranárov kvôli ich vyťaženosti viac než hodinu. Všetci pacienti s COVID-19 mali zápal pľúc. Všetci potrebovali kyslík,“ uviedol Milan Kulkovský, primár interného oddelenia nemocnice v Považskej Bystrici na sociálnej sieti.

Zápal pľúc je akútne ochorenie, ktoré je potenciálne smrtiace hlavne u rizikových pacientov (chronicki chorí pacienti, astmatici a alergici) a starších ľudí. Spojenie s ochorením COVID-19 je ešte vážnejšie. Covidový zápal pľúc sa v niektorých bodoch líši od bežného. Detaily sa dočítate tu.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.