Už identifikovali ľudí, ktorí mohli z polície vyniesť nahrávky z poľovníckej chaty

Záznam z priestorového odposluchu na poľovníckej chate.
Zdroj: aktuality.sk

Minister R. Mikulec povedal, že vyšetrovanie policajtky Diany Santusovej naďalej pokračuje.

Vyšetrovanie policajtky Diany Santusovej nie je uzavreté a bude naďalej pokračovať, pretože existujú zjavné nezrovnalosti.

Vyhlásil po neverejnom rokovaní brannobezpečnostného výboru jeho predseda Juraj Krúpa s tým, že informácie, ktoré prenikli o ňom do médií nie sú pravdivé. Potvrdil to aj minister vnútra Roman Mikulec, ktorý bol na výbor prizvaný.

„Vyšetrenie nie je ukončené. To znamená, že Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) vykonal úkon samotného skríningu, poskytol namerané hodnoty ministerstvu a my na základe tých vecí, ktoré vyšli, budeme ďalej pokračovať," priblížil minister s tým, že osobne výsledky zatiaľ nevidel. Zopakoval, že vyšetrenie policajta v NBÚ nie je štandardné. Santusovej však chceli podľa jeho slov vyjsť v ústrety.

Zdroj: TV Markíza

Riaditeľ NBÚ Roman Konečný skonštatoval, že podľa NBÚ i kontrolného parlamentného výboru všetko prebehlo v poriadku. „Je to skôr komunikačný rozpor ako rozpor faktografický,“ zhodnotil po výbore.

Ako zdôraznili podpredsedníčka výboru Denisa Saková (nezaradená) a člen Marián Saloň (Smer-SD), potvrdilo sa, že sa Santusová neobrátila na NBÚ svojvoľne. Úrad inšpekčnej služby oň požiadal NBÚ, aby jej vyhovel po jej pochybnostiach.

Santusová je bývalou vedúcou špecializovaného vyšetrovacieho tímu zriadeného v pôsobnosti Úradu inšpekčnej služby. V júli jej pozastavili činnosť. Zdôvodnili to pochybnosťami o jej objektivite a nestrannosti. Aby ich vyvrátila, mala absolvovať aj vyšetrenie na polygrafe.

Zdroj: TV Markíza

Za bežnú prax Hamran označil aj to, že sa nepýta opäť súhlas sudcu. Dodal, že prípad pytliactva, ktorý bol oficiálnym dôvodom odposluchov, bol rozpracovaný ešte v októbri minulého roka. Saloň podotkol, že odposluchy sa začali realizovať až v júli.

Žiadne konkrétnosti k prípadu pytliactva či kauze Očistec podľa Saloňa vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie nedostali. Podpredsedníčka výboru Denisa Saková (nezaradená) avizovala, že po ukončení vyšetrovania jedného či druhého prípadu sa na podrobnosti budú šéfa polície pýtať.

Ako zdôraznil Krúpa, úniky zo spisov majú nielen politický, ale aj trestnoprávny dosah. "Ministerstvo vnútra v spolupráci s Národným bezpečnostným úradom pracujú na nových opatreniach, ktoré by mali obmedziť únik takýchto informácií," informoval. Z diskusie na výbore podľa Saloňa vzišla myšlienka, či nepredchádzať únikom zo spisov nejakou formou utajenia už v predprípravnom konaní.

Vo viacerých médiách boli v októbri zverejnené videá a ich prepisy, ktoré zobrazujú, ako sa na chate stretávali šéf Smeru-SD Robert Fico, obhajca obvineného policajného exprezidenta Tibora Gašpara Marek Para, bývalý minister vnútra Robert Kaliňák, podnikateľ Miroslav Bödör a syn Tibora Gašpara.

Medializovanie nahrávok prišlo po tom, ako prokuratúra informovala, že dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry doplnil svoj návrh na predĺženie väzby obvinených v rámci akcie Očistec o obrazovo-zvukové záznamy. Tie majú potvrdzovať snahy viacerých osôb z prostredia politiky, podnikania a advokácie ovplyvňovať trestné stíhania najzávažnejších trestných káuz.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme štefan hamran

Dôležité udalosti