Rozhodnutie o reforme národných parkov sa presúva, Sme rodina hlasovalo s opozíciou

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).
Zdroj: TASR

Pred parlamentom protestovali zástancovia aj odporcovia reformy.

Parlament ani v utorok (9. 11.) nehlasoval o reforme národných parkov. Poslanci schválili totiž procedurálny návrh šéfa klubu OĽANO MIchala Šipoša, ktorý navrhol hlasovanie na najbližšej riadnej schôdzi. Jej začiatok je plánovaný na 23. novembra.

Návrh troch koaličných klubov podporilo 75 koaličných poslancov, proti bolo 73 opozičných poslancov a celý klub Sme rodina, jeden zákonodarca nehlasoval. V rokovacej sále pri chýbal iba MIlan Vetrák.

Reforma hovorí o presune pozemkov v národných parkoch pod envirorezort. Zabezpečiť sa tak má jednotná správa chránených území. Na zmenách však zatiaľ nie je dohoda ani v koalícii. Hnutie Sme rodina avizovalo, že reformu nepodporí. Výhrady voči forme, nie obsahu, majú aj ďalší koaliční poslanci. Pred samotným presunom pozemkov im chýba najmä zonácia. Reformu nepodporujú v predloženej forme ani predstavitelia opozície.

Protesty pre parlamentom

Pred parlamentom protestovali zástancovia aj odporcovia reformy národných parkov. Rozdelili sa po oboch stranách cesty. Odporcovia držia nesúhlasné nápisy proti reforme. Zástancovia svojimi nápismi a pokrikmi vyzývajú poslancov, aby reformu prijali.

Odporcovia reformy chcú k návrhu presunu štátnych pozemkov v národných parkoch pod ochranárov diskusiu, a nie "nadiktované podmienky, ako majú žiť na vidieku". "Je načase, aby bol vypočutý aj hlas vidieka a aby boli lesníci, súkromní vlastníci, poľovníci a obyvatelia vidieka prizvaní k okrúhlemu stolu a spoločnými silami pripravili kvalitnú reformu národných parkov," uviedla Slovenská lesnícka komora, ktorej zástupcovia sa na proteste zúčastnili.

Zdroj: TASR/Jakub Kotian
 

Zástancovia reformy sa pred budovou parlamentu zišli pred začatím schôdze. V čase začiatku rokovania zákonodarcov tam bolo niekoľko desiatok ľudí. Skandovali aj heslá ako "Nie sme rodina" a vyzývali poslancov na podporu legislatívnej zmeny a ochranu národných parkov. Reformou chcú zastaviť drancovanie lesov.

S reformou nesúhlasí hnutie Sme rodina a nepodporí ju. Výhrady majú aj ďalší koaliční poslanci.

Prezidentka podporuje reformu národných parkov

Prezidentka SR Zuzana Čaputová podporuje reformu národných parkov. Verí, že novela dostane v parlamente potrebnú podporu. Pre TASR to uviedol riaditeľ komunikačného oddelenia Kancelárie prezidenta SR Jozef Matej.

„Prezidentka jej prijatie považuje za potrebný krok nielen pre ochranu prírodného bohatstva, ale aj pre presadzovanie prírode blízkeho hospodárenia,“ uviedol Matej.

BRATISLAVA/TASR, zg

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti