Za mäso a výrobky z neho si pred Vianocami priplatíme. Ceny narastú o desať percent

Josh Leivo z Vancouveru oslavuje gól proti Edmontonu.
Zdroj: Shutterstock.com

Dôvodom sú zvyšujúce sa náklady vstupov.

Ceny mäsa a mäsových výrobkov budú rásť. Zvyšovanie cien bravčového mäsa a mäsových výrobkov je nevyhnutnou reakciou výrobcov na zvyšujúce sa náklady vstupujúce do výroby. Informovala o tom výkonná riaditeľka Slovenského zväzu spracovateľov mäsa  Eva Forrai.

Výrobcovia zvyšovaním cien podľa nej reagujú na výrazný nárast cien energií, pohonných látok, obalových a pomocných materiálov či korenín, pri ktorých sa prejavil nárast jednotkových cien počas roka 2021 v intervale 25 až 60 %. Zvyšovanie cien zároveň podľa jej slov zohľadní aj avizovaný nárast minimálnej mzdy od 1. januára 2022.

"Nárast cien vstupov do výroby sú výrobcovia nútení premietnuť aj do ich odberateľských cien. Očakávame preto, že zvýšenie cien mäsa a mäsových výrobkov sa u výrobcov prejaví už od začiatku decembra, a to približne na úrovni 8 až 10 %," spresnila Forrai.
SZSM je dobrovoľným združením fyzických a právnických osôb, podnikajúcich v oblasti spracovania mäsa, výroby mäsových výrobkov a/alebo v oblasti súvisiacej s touto podnikateľskou činnosťou.

Koniec bravčových rezňov? Sektor chovu ošípaných bije na poplach

Sektor chovu ošípaných v SR by na svoje zachovanie potreboval štátnu podporu vo výške 10 miliónov eur. Uviedol to na brífingu predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho, za účasti riaditeľa Slovenskej asociácie chovateľov ošípaných Petra Poláka.

„Situácia na Slovensku je vážna. Vývoj čísel v chove ošípaných od roku 2001 po terajší rok je katastrofálny a skutočne dosahuje kritickú hranicu, priblížil Macho. „Vieme, že bravčové mäso je symbolom slovenských domácností. Spotreba bravčového mäsa na obyvateľa je 37 kilogramov (kg). Skutočne je reálna obava, že budúci rok nebudú na Slovensku žiadne prasnice. Mali sme ich asi 120-tisíc kusov v roku 2001, momentálne ich máme niečo vyše 30-tisíc kusov,“ spresnil.

Zdroj: TASR/Pavol Zachar
 

Riešenie tejto situácie je podľa Macha veľmi jednoduché. „Buď táto krajina prijme fakt, že sa staneme smetiskom Európy a všetky prebytky, ktoré v Európe sú, sa budú voziť na Slovensko a my s tým nič neurobíme, alebo rýchlo zasiahneme. Rýchlo sa dá zasiahnuť tak, že štát zadotuje chovateľov ošípaných. Chceme aj touto cestou hovoriť o čísle asi 10 miliónov eur, ktoré tento sektor každoročne zo štátnej pomoci potrebuje,“ povedal. Uvedená suma sa podľa neho musí rozdeliť medzi chovateľov, spracovateľov a bitúnky, aby sa dotoval rozdiel medzi zahraničným a slovenským bravčovým mäsom.

Podľa Poláka na jednej ošípanej v dôsledku rastu nákladov chovatelia na Slovensku strácajú 25 eur. „Ak zostane tento stav, ktorý je teraz, že sa sektoru nepomôže, tak len do konca tohto roka sa zníži počet prasníc o 15 %. Spotreba v SR je 37 kg bravčového na obyvateľa, z toho len 12 kg má slovenský pôvod. Ostatné mäso sa dováža z krajín EÚ aj z krajín mimo EÚ. Na udržanie, respektíve mierne zvýšenie doterajšej produkcie bravčoviny stačí málo - treba podporiť tento sektor,“ doplnil Polák.


BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ošípané

Dôležité udalosti