Čakajú nás prázdne pulty s pečivom?

Pani Oľga
Zdroj: shutterstock.com/ wavebreakmedia

Podľa zväzu pekárov to hrozí ak vláda zavedie covid testovanie na náklady zamestnávateľov.

Pekári, cukrári a cestovinári odmietajú návrh vlády, ktorá im chce prikázať testovanie zamestnancov na vlastné náklady. V prípade pekární, ktoré patria ku kritickej infraštruktúre, by išlo o náklady aj v stovkách tisíc eur mesačne.

Tvrdí to výkonný riaditeľ Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov Milan Lapšanský a vyzval vládu, aby zabezpečila systém testovania zamestnancov na náklady štátu alebo našla rýchly a jednoduchý spôsob kompenzácie nákladov testovania pre zamestnávateľov.

Podľa jeho slov pekári, ktorí boli vylúčení počas prvej aj druhej vlny pandémie z akýchkoľvek covid pomocí, tieto náklady nedokážu znášať a museli by výrobu pozastaviť alebo opäť drasticky zvýšiť svoje predajné ceny.

Zdroj: TASR/AP

„Vláda prenáša zodpovednosť štátu na zamestnávateľov. V prípade pekárov nebola schopná ani za viac ako rok a počas úradovania dvoch ministrov pôdohospodárstva navrhnúť kompenzačné opatrenia. Teraz sa chystá zaviesť pre zamestnávateľov novú testovaciu daň. Pekári sú v ekonomickej situácii, ktorá jednoducho neumožňuje mesačne navyšovať náklady o stovky tisíc eur. Kontrakty s odberateľmi majú uzatvorené a obchodníci ich nechcú otvárať. Vláda si musí uvedomiť, že jednoducho nemôže z týždňa na týždeň vytvárať nové náklady bez akýchkoľvek kompenzácií,“ zdôraznil.

Pekárne sú subjektami hospodárskej mobilizácie, keďže majú povinnosť zabezpečovať dodávky strategických potravín - chleba a pečiva obyvateľom krajiny. Na to však potrebujú kritickú masu zamestnancov. „Vzhľadom na aktuálne platný COVID automat a vyjadrenia predsedu vlády, že náklady na testovanie budú musieť znášať zamestnávatelia, by museli testovať zamestnancov minimálne každý druhý deň,“ vyhlásil.

Koľko by stálo testovanie jednu pekáreň

Podľa zväzu by jednu priemerne veľkú priemyselnú pekáreň jedno antigénové testovanie stálo 3 000 eur a až 15-tisíc eur jedno PCR testovanie. Mesačne by tak išlo o zhruba 200-tisíc eur na jednu takúto pekáreň.

„Pri obrovskom tlaku na zdražovanie výrobkov z dôvodu rastu cien všetkých vstupov od surovín, energií, obalov, služieb až po cenu práce by tak nedokázali ani pokryť výrobné náklady. Ak vláda toto nariadenie schváli bez funkčného kompenzačného mechanizmu, podpíše sa pod prázdne pulty na chlieb a pečivo po celom Slovensku,“ doplnil Lapšanský.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Testovanie

Dôležité udalosti