Poslanec A. Stančík podal trestné oznámenie pre zneužitia právomoci verejného činiteľa

Vyšetrovatelia NAKA - Štefan Mašin, Pavol Ďurka, Milan Sabota a Ján Čurilla.
Zdroj: koláž TVNOVINY.sk

Týka sa stíhania vyšetrovateľov NAKA.

Koaličný poslanec Andrej Stančík (OĽANO) podal v stredu (10. 11.) na generálnej prokuratúre trestné oznámenie v súvislosti so zisteniami súdu o bezdôvodnosti stíhania vyšetrovateľov NAKA.

Podľa jeho slov uznesenie senátu Krajského súdu v Bratislave pridáva na váhe tvrdeniam, že vyšetrovatelia sú stíhaní bezdôvodne v snahe zastaviť vyšetrovanie veľkých káuz za každú cenu.

„Na generálnej prokuratúre som odovzdal trestné oznámenie vo veci zneužitia právomoci verejného činiteľa a ohýbania práva. Obvinenie vyšetrovateľov NAKA, ktorí dnes vyšetrujú najzávažnejšie korupčné kauzy bývalých vlád, je neopodstatnené. Z uznesenia Krajského súdu v Bratislave vyplývajú závažné otázky o motivácii tohto stíhania a snahe zastaviť očistné procesy. Verejnosť toto stíhanie doslova šokovalo a ľudia si zaslúžia poznať pravdu,“ informoval Stančík.

Podľa jeho slov sa opozícia snaží z obvinených robiť martýrov a z vyšetrovateľov zločincov. „Rok a pol tu od opozície počúvame príbehy, o tom ako sú vyšetrovania veľkých korupčných káuz manipulované, ako sú opoziční politici účelovo stíhaní, aké politické 'monsterprocesy' tu vláda vedie. Počúvame o tom, ako sú vyšetrovatelia, ktorí v minulosti bojovali proti 'hrubokrkej' mafii, politickými žoldniermi. Uznesenie bratislavského krajského súdu však tieto fabulácie a obvinenia opozície rozmetalo na prach,“ zdôraznil poslanec.

Vyjadril tiež svoju podporu orgánom činným v trestnom konaní, ako aj dôveru, že spravodlivosť na konci zvíťazí.


Sudkyne bratislavského krajského súdu rozhodli vo štvrtok (1. 10.) o prepustení z väzby obvinených vyšetrovateľov NAKA Štefana Mašina, Pavla Ďurku, Milana Sabotu a Jána Čurillu i dočasného šéfa inšpekcie Petra Scholza. Po tomto rozhodnutí však ostali trestne stíhaní.

Konštatovali, že stíhanie nie je v poriadku. Kritizujú postupy okresného sudcu aj prokurátora, predložené dôkazy považujú za nedostatočné na to, aby boli skutky kvalifikované ako trestné činy, respektíve aby z nich vyplynulo podozrenie z trestnej činnosti.

Vyšetrovateľov a Scholza zadržali vyšetrovatelia Úradu inšpekčnej služby 13. septembra. Obvinili ich zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a zločinu marenia spravodlivosti. Dvoch z nich obvinili v trestnej veci ovplyvňovania pravdivosti výpovedí svedkov.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Generálna prokuratúra

Dôležité udalosti