Vláda mení prvú pomoc, schválili niekoľko zmien

Ilustračná snímka.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Zoznam sa rozširuje o zamestnancov, ktorí boli prijatí do zamestnania po 1. februári tohto roka.

Vzhľadom na zhoršujúci sa vývoj epidemiologickej situácie na Slovensku sa vláda rozhodla upraviť podmienky projektu na udržanie zamestnanosti Prvá pomoc. Na návrh ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka (Sme rodina) odobril kabinet niekoľko zmien v projekte. Zmeny sa týkajú rozšírenia cieľových skupín a úpravy určenia oprávnených výdavkov v opatrení 1 a 3A.

Rozšírenie cieľových skupín sa vzťahuje na žiadosti a výkazy podané za mesiac október. Zoznam sa rozširuje o zamestnancov, ktorí boli prijatí do zamestnania po 1. februári tohto roka, najneskôr však 1. októbra - týka sa to opatrenia 1, 3A a 3B. Takisto sa cieľové skupiny rozširujú o subjekty, teda žiadateľov o príspevok vo všetkých opatreniach, ktoré vznikli a začali prevádzkovať svoju činnosť po 1. februári tohto roka, najneskôr však 1. októbra.

„Uvedené sa vzťahuje na poskytovanie pomoci v súlade s podmienkami Prvá pomoc, Prvá pomoc+ alebo Prvá pomoc++,“ napísal rezort v materiáli.

Vláda upravuje aj určenie oprávnených výdavkov, teda príspevkov opatrení 1 a 3A. Dopĺňa sa pravidlo, že zamestnávateľovi, ktorý je povinný vyplatiť zamestnancom náhradu mzdy vo výške minimálnej mzdy, sa pri refundácii zohľadní výška reálne vyplatenej náhrady mzdy.

„Uvedené sa vzťahuje na poskytovanie pomoci v súlade s podmienkami Prvá pomoc a na žiadosti/výkazy podané za mesiac október 2021 a nasledujúce mesiace,“ doplnil rezort.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.