Zomrel spevák Miro Žbirka. Správa o smrti sa objavila na jeho Facebooku s pre neho typickým humorom

Spevák Miroslav Žbirka
Spevák Miroslav Žbirka Zdroj: Profimedia/TV Markíza

Podľa jeho PR manažéra zomrel na zápal pľúc.

Z Prahy prišla smutná správa. Zomrel spevák Miroslav Žbirka. Portálu TVNOVINY.sk to potvrdil hudobný expert Juraj Čurný. Médiám to potvrdil aj jeho manažér Rado Mešša, ktorý sa to dozvedel od spevákovej manželky Kateřiny Žbirkovej.

„Bol hospitalizovaný so zápalom pľúc, ktorý sa skomplikoval," uviedol PR manažér speváka Rado Mešša. „Je to veľmi nečakané, prekvapujúce, šokujúce... Mal množstvo plánov - koncepty, nahrávanie albumov, skladanie nových pesničiek," komentoval predčasný odchod prvého slovenského Zlatého slávika.

„Je to pre slovenskú hudbu obrovská strata, ale zostáva nám po ňom množstvo skvelých skladieb, ktoré nám ho budú navždy pripomínať," uviedol Mešša, ktorý sa naposledy s Mekym rozprával v septembri, keď mu vyšla nová verzia Modrého albumu na LP. „Hovorili sme si, že má dobrý zvuk, bavili sme sa aj o nových skladbách a básňach, ktoré by mohol do nich použiť. Boli to básne Kamila Peteraja a Joža Urbana," dodal.

Žbirka mal problémy s dýchacími cestami dlhodobo. Na zápal pľúc zomrela aj jeho matka.

Všetci ho poznali ako „Mekyho“. Spolu s Marikou Gombitovou a Jankom Lehotským založili v 70-ych rokoch legendárnu kapelu Modus, ktorá sa ihneď stala kultúrnym fenoménom – okrem iného s ňou získal v roku 1977 bratislavskú lýru za skladbu „Úsmev“.

Odišla legenda popu Meky Žbirka: Toto sú jeho najväčšie hity

Neskôr sa vydal na sólovú dráhu. V 82. sa stal prvým slovenským Zlatým slávikom. Jeho hity zľudoveli a poznajú ich všetky generácie.

Bol osobitým fenoménom – poznal tvorbu slávnych zahraničných skupín, ktorých bol veľkým fanúšikom. Inšpiroval sa najmä kapelami Beatles a Rolling Stones. Jeho devízou bola popri speve aj hra na gitaru, bez ktorej na pódium nikdy ani nevyšiel.

“Správy o mojej smrti sú PRAVDIVÉ” to by řekl Meky, kdyby žil… MIRO ŽBIRKA 21.10.1952- 10.11.2021

Uverejnil používateľ Miro Zbirka Streda 10. novembra 2021

Legendárny hudobník bol pred mesiacom hospitalizovaný a dostával infúziu. Na sociálnych sieťach vtedy zverejnil tento status: „Priatelia, dostihol ma nejaký zákerný bacil.“ Fanúšikovia mu posielali veľa energie a priali rýchle uzdravenie.

Ešte pred dvomi týždňami zverejnil na Instagrame snímku zo svojho gauča, kde sa pochválil narodeninovým „opušťákom“. Narodeniny oslávil 21. októbra.

Miro Žbirka už v minulosti bojoval s vážnych ochorením. Pred dvomi rokmi ho potrápil ťažký zápal pľúc.

PRAHA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Miro Žbirka

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.