Prípad pytliactva z poľovníckej chaty, kde nahrali R. Fica a R. Kaliňáka: Prehovoril vyšetrovateľ NAKA

Robert Fico na poľovníckej chate.
Zdroj: aktuality.sk

Postup policajta Martina Juhása a dozorového prokurátora z Levíc pri nasadení odposluchov preveruje nitrianska krajská prokuratúra.

Nahrávky, na ktorých sú zachytené rozhovory medzi predsedom Smeru, exministrom vnútra, Miroslavom Bödörom a advokátmi, vznikli vraj náhodou. Vyšetrovateľ NAKA Martin Juhás mal mať pôvodne v hľadáčiku úplne iných mužov pre podozrenia z pytliactva.

Prípad dozoroval okresný prokurátor z Levíc. Už pár dní je ale všetko inak. Kauzu pytliactva si prevzal prokurátor Krajskej prokuratúry v Nitre. Okrem toho potvrdili, že preverujú postup vyšetrovateľa aj pôvodného prokurátora.

Mnohí totiž spochybňujú jednak to, koho na chate naozaj sledovali, na strane druhej použiteľnosť dôkazu z jednej trestnej veci v inej a za akých okolností je to možné.

Nahrávky do kauzy Očistec

Keď vyšetrovateľ zistil, že na chate zachytila kamera rozhovory medzi politikmi a advokátmi, postúpil najskôr prepisy nahrávok do kauzy Očistec, potom dodal do spisu aj obrazovo-zvukové záznamy. V prípade, ktorý nesie biblický názov, stíhajú bývalé špičky polície - Tibora Gašpara a ďalších. A hlavní aktéri debatujú aj o tejto kauze.

Prečítajte si aj: Vieme, koľko Miroslav Bödör ročne platí za poľovnícku chatu

Krajská prokuratúra v Nitre nám potvrdila, že nad pôvodným prípadom pytliactva prevzali dozor. Aktuálne skúmajú postup vyšetrovateľa a pôvodného prokurátora. Tvrdia, že preverovanie nevedia ukončiť, lebo nemajú nahrávky, ani prepisy.

„Prijatiu záverov bráni skutočnosť, že vyšetrovateľ dozorovému prokurátorovi doposiaľ nepredložil nahrávky, prepisy a ich analýzy. Z pre nás neznámych dôvodov tieto doručil ÚŠP a doposiaľ nestotožnená osoba z Policajného zboru ich poskytla viacerým médiám,“ povedal TV Markíza hovorca Krajskej prokuratúry v Nitre Jaroslav Maček.

„Úrad špeciálnej prokuratúry nevykonáva dozor v trestnej veci, v ktorej vznikli vami spomínané zvukovo - obrazové záznamy. Z uvedeného dôvodu neprináleží úradu vyjadrovať sa k ich vzniku, a rovnako nie je dôvod, aby sme v danej súvislosti komentovali postupy Krajskej prokuratúry Nitra,“ napísal nám hovorca generálnej prokuratúry Dalibor Skladan.

Únik nahrávok do médií preveruje Úrad inšpekčnej služby a policajný prezident poslal v tejto súvislosti na detektor lži 20 ľudí.

Zdroj: aktuality.sk

Prokuratúra verzus vyšetrovateľ

Vyšetrovateľ NAKA, ktorý rieši podozrenia z pytliactva, ale nitrianskej prokuratúre oponuje. „V uvedenej trestnej veci som si splnil všetky povinnosti vyplývajúce mi z trestného poriadku. Čo sa týka žiadostí o predloženie záznamov z uvedeného ITP okresným prokurátorom v Leviciach, ako aj krajským prokurátorom v Nitre, odpovede v zmysle obsahu každej jednej žiadosti boli odoslané bezodkladne po doručení žiadosti k rukám vyšetrovateľa,“ napísal nám Martin Juhás.

Ďalej dodáva, že „keďže v súvislosti s touto trestnou vecou prebieha viacero trestných konaní, v aktuálnej dobe nebudem uvedené veci podrobnejšie komentovať v mediálnom priestore.“

V hľadáčiku pytliactvo

Trestné stíhanie vo veci pytliactva vedie Martin Juhás od 4. januára tohto roka, operatívne informácie podľa policajného prezidenta Štefana Hamrana preveroval od vlaňajšieho októbra.

Kedy nasadili do chaty v Čifároch kameru, nie je celkom jasné. Podozrivými ale nemali byť advokáti či politici, ale známy Nitran Matúš Mečár, ktorý má k Bödörovcom blízko. Okrem neho vraj vyšetrovateľ „poľoval“ aj na jeho kamaráta.

Rozhovory ako dôkaz

Prepis nahrávok, ktoré vyšetrovateľ Martin Juhás postúpil do kauzy Očistec, mali byť kľúčovým dôkazom pri rozhodovaní o väzbe voči bývalým policajným funkcionárom.

Podľa ÚŠP totiž vyhotovené obrazovo-zvukové záznamy (a ich doslovné prepisy) potvrdzujú snahy viacerých osôb z prostredia politiky, podnikania a advokácie ovplyvňovať trestné stíhania najzávažnejších trestných káuz.

Sudcu Špecializovaného trestného súdu a ani senát Najvyššieho súdu SR tento dôkaz nepresvedčil. Tibor Gašpar, Peter Hraško, Robert Krajmer, Marián Zetocha a Milan Mihálik sa po roku dostali na slobodu.

Téme sme sa venovali aj v Televíznych novinách.

BRATISLAVA/ Zuzana Ferenčáková

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Pytliactvo

Dôležité udalosti