Minulý mesiac narástli ceny najviac za posledných 13 rokov. Týka sa to chleba, mlieka i syrov

Ilustračná snímka
Zdroj: Syda Productions/shutterstock.com

Medziročne mali vyššie ceny aj mäso, zelenina a ovocie,

Medziročný rast cien v októbri 2021 dosiahol najvyššiu hodnotu od októbra 2008. Ceny v októbri dynamicky rástli, inflácia dosiahla 5,1 %, čo je najvyššia hodnota za posledných 13 rokov. Informoval o tom šatistický úrad.

Medzimesačne vývoj ovplyvnil znovu najmä rast cien stavebných materiálov v položkách bývania, pretrvávajúci rast cien pohonných hmôt aj zvýšenie cien vybraných druhov potravín.

Hodnotu inflácie medziročne najvýraznejšie podporil rast cien potravín o 4,3 %, čo je rovnaká hodnota ako v septembri a zároveň najvyššia hodnota od mája 2020. Vplyv zaznamenali váhovo najdôležitejšie potravinové skupiny, a to chlieb a obilniny, mlieko a syry. Medziročne mali vyššie ceny aj mäso, zelenina a ovocie, tie však v porovnaní so septembrom zlacňovali.


Najväčšia položka v štruktúre výdavkov slovenských domácností – bývanie a energie, zvýšili rast cien zo septembrových 2,6 % na októbrových 3,5 %. Táto hodnota rástla šiesty mesiac po sebe najmä vplyvom imputovaného nájomného, do ktorého sa premieta vplyv drahších stavebných materiálov. Tento trend už úplne zlikvidoval efekt zlacnenia energií zo začiatku roka, ktorý pozitívne utlmuje infláciu najmä v odbore bývanie celý tento rok.

Na medziročný rast už niekoľko mesiacov výraznejšie vplývajú aj viac ako 25 % rast cien palív a od minulého mesiaca aj výrazný rast školského stravovanie v položke závodné stravovanie.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ceny

Dôležité udalosti