VIZIONÁRI: Cukrovkári by sa mali dať zaočkovať proti covidu. Inak majú vysoké riziko úmrtia, varujú odborníci

Konferencia Vizionári.
Zdroj: Vizionári

Konferencia Vizionári sa tentoraz venovala diabetikom.

Pri príležitosti 100. výročia objavu inzulínu bola konferencia Vizionári venovaná cukrovke, ktorá je rizikovým faktorom aj pri liečbe COVID-u. Takmer 100-tisíc pacientom na Slovensku je neskoro odhalená, pretože sa na vyšetrenie dostanú neskoro.

Pri cukrovke rozlišujeme dva typy. Ten prvý typ je daný geneticky, no diabetes druhého typu vzniká ako dôsledok nezdravého životného štýlu. Organizmus ničí pankreas, ktorý produkuje inzulín, ktorý je nevyhnutný na spracovanie glukózy. Cukrovka je často sprevádzaná obezitou a kardiovaskulárnymi ochoreniami, najmä upchatými cievami či srdcovými zlyhaniami.

Preto diabetici najčastejšie zomierajú na ochorenia srdca či jeho zlyhanie.

Prezidentka Slovenskej kardiologickej spoločnosti Eva Goncalvesová uviedla, že až 70 percent diabetikov zomiera na kardiovaskulárne ochorenie. „Ľudia nezomrú na vysokú glykémiu, ale na komplikáciu a to je upchatá cieva alebo komplikácie súvisiace so srdcovým svalom,“ vysvetlila Goncalvesová.

Dodáva, že nezdravý životný štýl je podľa nej socio-ekonomický fenomén a ľudia sú doslova nútení žiť nezdravo. „Nie je to ich voľba, ale žijú tak preto, lebo ich prostredie je také a núti ich k tomu. Žijeme v dobe, keď takmer každý má dostupné veľké množstvo lacných potravín a sacharidov. To sú tie najhoršie tuky a ľudia sú nútení konzumovať tieto potraviny,“ myslí si odborníčka.

Riaditeľka sekcie zdravotných činností Všeobecnej zdravotnej poisťovne Beata Havelková okrem zmeny životného štýlu vyzdvihuje aj preventívne prehliadky, ktoré Slováci stále zanedbávajú. Dodáva, že na preventívne prehliadky chodí len 35 percent Slovákov.

Primár diabetologického oddelenia Národného endokrinologického a diabetologického ústavu v Ľubochni Emil Martinka na konferencii zdôraznil, že nám chýba národný diabetologický program, ktorý by zlepšil prevenciu, ale takisto by zjednotil liečebné postupy.

Podľa štátneho tajomníka ministerstva zdravotníctva Róberta Babeľu sa prevencia musí začať v rodinách. Rodičia by mali malé deti viesť k zdravej strave a neponúkať im sladené nápoje.

„V našej rodine sme zaviedli pravidlo, že na žiadnu oslavu nenosíme deťom sladkosti. Sladený nápoj pijeme len v nedeľu k obedu,“ prezradil Babeľa.

Zdroj: Vizionári

Cukrovkári by sa mali dať očkovať

Podľa dostupných údajov je infekčné ochorenie COVID-19 veľmi rizikové najmä pre diabetikov. Riziko úmrtia u nich stúpa o 40 percent oproti zdravým ľuďom. Počas vrcholu druhej vlny dokonca bolo riziko úmrtia u ľudí s cukrovkou až 150 percent. Goncalvesová dodala, že kým ľudia bez diabetu zomierali na COVID vo vyššom veku, pacienti s cukrovkou zomierali aj o 20 rokov mladší. Vážne dopady má aj samotný vírus na ďalší priebeh chronického ochorenia. Cukrovkárom sa po prekonaní covidu môže stav ešte zhoršiť.

Goncalvesová vysvetľuje, že cukrovkári majú zvyčajne vyšší krvný tlak a obezitu a poškodené srdce. Je preto pochopiteľné, že keď takýto človek dostane zápalové ochorenie, bude ho zle znášať,“ vysvetľuje lekárka.

Za nízku zaočkovanosť môžu aj politici

Aj z toho dôvodu všetci odborníci povzbudzujú ľudí s chronickými ochoreniami k očkovaniu proti koronavírusu. Primár diabetologického oddelenia Národného endokrinologického a diabetologického ústavu v Ľubochni Emil Martinka poukázal na fakt, že lekári a odborníci v súčasnosti nemajú spoločenské postavenie, aké mali v minulosti. Ľudia im dôverujú menej a vyhľadávajú informácie na internete.

Podľa Martinku môžu za nízku zaočkovanosť politici, ktorí sa snažia zapáčiť 40-percentám nezaočkovaných ľudí. Problém vidí aj v nevedomosti a v médiách, ktoré dávajú priestor antivaxerom a ľuďom, ktorí nie sú odborníci v danej problematike.

Pozvanie do diskusie prijali štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Róbert Babeľa, prezidentka Slovenskej kardiologickej spoločnosti Eva Goncalvesová, riaditeľka sekcie zdravotných činností Všeobecnej zdravotnej poisťovne Beata Havelková, hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre diabetológiu a podpredseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti Zbynek Schroner, predsedníčka odbornej pracovnej skupiny rezortu zdravotníctva Katarína Černá, primár diabetologického oddelenia Národného endokrinologického a diabetologického ústavu v Ľubochni Emil Martinka a lekár z internej kliniky Univerzitnej nemocnice Bratislava Ján Murín.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vizionári

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.