Domáce

Dva rovnaké prečiny, dva rozdielne rozsudky. Prípad z autoškoly bude mať dohru

AUTOšKOLA.png

Lukáš má ísť za jazdu v autoškole v podmienke do väzenia, v inom meste sudca rozhodol opačne. Záhada o (ne)potrestanej jazde v autoškole sa pomaly rozlúšti.

Za to, že šoféroval v autoškole, má ísť do väzenia. O Lukášovi, ktorého za jazdu s inštruktorom posiela súd za mreže, sme vás informovali už minulý týždeň. Paradoxom je, že v podobnom prípade uznal iný súd ďalšieho mladíka nevinným.

Najvyšší súd zatiaľ podobný prípad nikdy neriešil. Lukáš ešte nemal vodičák, no sadol si za volant a havaroval. Dostal za to súdny zákaz šoférovať na osemnásť mesiacov. Tesne pred vypršaním trestu sa prihlásil do autoškoly, urobil si všetky kondičné jazdy, no záverečný test nedopísal

"Začal som písať, no a on mi povie, že máte úradné rozhodnutie, zákaz ešte, tak nemôžete ísť teraz robiť skúšky," hovorí dotknutý Lukáš.

Za šoférovanie v autoškole ho policajti obvinili. Sudca v Partizánskom mu zakázal štyri roky sadnúť si za volať a dostal pokutu 900 eur. Keďže bol v podmienke, má ísť dokonca na 10 mesiacov za mreže. Podľa neho to je veľmi nespravodlivé.

Zdá sa vám trest príliš tvrdý? Nie ste jediný. Bratislavský sudca v podobnom prípade mladíka oslobodil s tým, že zákaz šoférovať neplatí pri jazde v autoškole. Ako je teda možné, že vás za to v Partizánskom odsúdia a v Bratislave oslobodia?

„Bohužiaľ pri slovenských súdoch platí, že nie je jedno, ktorý sudca vás súdi a na ktorý súd idete," hovorí Gabriel Šípoš, Transparency International.

Dvojaký meter sudcov sa nepáči ani prokuratúre, ktorá postup vo svojich radoch prešetrí. V prípade rozdielnosti v totožných alebo podobných veciach vydá Generálna prokuratúra metodické usmernenie pre prokurátorov. Nad dvomi rozdielnymi rozsudkami súdov krúti hlavou aj ministerstvo spravodlivosti. Aby šoféri vedeli na čom sú, sa rozhodli konať.

„Ministerstvo spravodlivosti sa rozhodlo iniciovať postup na zaujatie stanoviska najvyššieho súdu, aby zjednotil rozhodovanie v týchto veciach," povedala hovorkyňa rezortu Alexandra Dovavová.

Sledovať verdikt sudcov bude rozhodne zaujímavé, podobný prípad totiž ešte nikdy neriešili.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.