Nemocnica v Martine možno stopne operácie onkologických pacientov. Lekárov zamestnáva covid

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Zdroj: TV Markíza

Kritická situácia nastane podľa odhadov vedenia nemocnice do dvoch týždňov.

Na takéto správy sme neboli pripravení. Martinská Univerzitná nemocnica ako prvá hlási, že onedlho nebude môcť operovať už ani onkologických pacientov. A varuje, že takmer s istotou takýto, doteraz len ťažko uveriteľný vývoj, čaká aj ostatné nemocnice.

Nemocnica reprofiluje ďalšie a ďalšie lôžka pre pacientov s Covidom. A priamo úmerne k nim posiela aj anestéziológov a aristické sestry, ktorí logicky chýbajú na svojom pôvodnom pracovisku.

„Pacienti, ktorí dodržiavajú opatrenia a sú očkovaní, trpia na úkor ľudí, ktorí sú chorí na ochorenie covid a neočkovaní,“ hovorí Denisa Osinová, prednostka kliniky ARO.

Pre lepšiu predstavu, jeden príklad z ortopedickej kliniky.

„Čaká na výmenu kĺbu u nás v nemocnici viac ako 1300 pacientov. Je to veľmi, veľmi dlhá čakacia listina, ktorú skrátiť bude veľký problém aj v priebehu niekoľkých rokov,“ približuje situáciu v nemocnici Dalibor Murgaš, medicínsky riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine.

Kým sú ešte anestéziologickí špecialisti k dispozícií, chirurgovia operujú iba onkologických pacientov. V tejto chvíli ich čaká na chirurgickú operáciu v Martine viac ako 160.

„Naši lekári a naše zdravotné sestry momentálne idú v dvojnásobných obrátkach, kvôli tomu, aby sa podarilo zoperovať čo najviac onkologických pacientov, v čase, kým sa to ešte dá,“ dodáva Juraj Miklušica, prednosta chirurgickej kliniky.

Ak budú covidoví pacienti pribúdať rovnakým tempom ako doteraz, to znamená, že každý týždeň pribudne o 50% viac pacientov ako v ten predošlý, začne sa napĺňať hrozivý scenár, aký u nás nemá obdobu.

„Je veľmi pravdepodobné, že vo veľmi krátkej dobe nebudeme schopní zabezpečiť chirurgickú starostlivosť o onkologických pacientov,“ dodáva medicínsky riaditeľ.

Nemocnica sa bude musieť prioritne postarať o akútny stav. Pacient s covidom na umelej pľúcnej ventilácií, ktorý sa dusí, takým je. V porovnaní s ním, ten onkologický nie je.

Kritická situácia nastane podľa odhadov vedenia nemocnice do dvoch týždňov. A skôr či neskôr to čaká aj ostatné nemocnice. Aj oni budú mať obsadenú celú kapacitu a pacient odinakiaľ sa k nim už nezmestí.

Viac v reportáži


MARTIN/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti