Kauza Fatima: Spis Tibora Gašpara a ďalších bývalých špičiek polície je už inde

Tibor Gašpar, Peter Hraško a Róbert Krajmer.
Zdroj: TASR/TVNOVINY.sk

Policajné prezídium potvrdilo, že tieto obvinenia nerieši pôvodný vyšetrovateľ.

Tibor Gašpar, Peter Hraško a Robert Krajmer. Jeden šéfoval polícii, druhý NAKA a posledný protikorupčnej jednotke. Trojicu kedysi najvyšších funkcionárov polície obvinili v kauze trenčianskeho baru Fatima ešte začiatkom marca. Pôvodne prípad vyšetroval šéf tímu Kuciak Peter Juhás.

Od októbra má spis vo vzťahu k exfunkcionárom polície v rukách iný vyšetrovateľ. Podľa informácií televízie Markíza ho spojili s kauzou Očistec. A tak sa prípad presunul z Nitry do Bratislavy a spojil s predošlými obvineniami.

Spojenie spisov

„Prvého októbra tohto roku došlo k spojeniu veci trestného činu nadržovania, pre ktorý boli stíhaní v konaní vedenom pôvodne v kauze FATIMA obv. PaedDr. T. G., JUDr. P. H. a Mgr. R. K. s kauzou OČISTEC. V súčasnosti po spojení veci prebieha preštudovanie vyšetrovacieho spisu pred skončením vyšetrovania,“ potvrdil pre TV Markíza hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

V Očistci čelia Tibor Gašpar, Peter Hraško a Robert Krajmer tiež závažným obvineniam. Vyšetrovateľ ich stíha pre členstvo v zločineckej skupine, zneužívanie právomocí či korupciu. Na slobodu sa dostali rok po tom, čo boli vo väzbe.

Kauza Fatima

Všetko spustila výpoveď Michala Vidu. Ten tvrdil, že keď pracoval pre mafiána Petra Čongrádyho, mala vtedajšia sudkyňa Monika Jankovská prevziať úplatok tri milióny korún za to, že pošle za mreže pôvodných majiteľov trenčianskeho baru, aby sa podsvetie mohlo dostať k lukratívnej nehnuteľnosti – trenčianskemu baru Fatima.

Potom ale Michal Vida výpoveď zmenil. Za týmto obratom mali stáť viacerí. Okrem Jankovskej svata Petra Vaska aj policajti. Mali ho nahovoriť,, alebo sa na zmene výpovede podieľať tak, aby bývalú štátnu tajomníčku ochránili. A práve to kladie za vinu vyšetrovateľ Tiborovi Gašparovi, Petrovi Hraškovi a Robertovi Krajmerovi.

Zdroj: TASR, TV Markíza (koláž)

Bývalá štátna tajomníčka aj jej svat sa čoskoro v tejto veci postavia pred trnavský súd. Všetci obvinení vinu odmietajú.

Kľúčový aktér tejto kauzy, Michal Vida, je obvinený tiež. Za krivú výpoveď a marenie spravodlivosti. Pripisujú mu deväť skutkov. Jedným z nich je falšovanie správ v telefóne.

Podľa uznesenia mal Michala Vidu v roku 2018 požiadať svat Moniky Jankovskej, Peter Vasko o to, či by vedel pozmeniť už archivované správy od pôvodného majiteľa baru Fatima Ondreja Janíčka a jeho sestry. Mal ich prerobiť tak, aby to vyzeralo, že na Michala Vidu „tlačia“ oni.

Advokátke obvinenia zrušili

Prvý námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera zrušil 3. novembra obvinenie advokátky Anny Žedényiovej z kauzy Fatima za zločin marenia spravodlivosti. Vyšetrovateľ Peter Juhás ju vinili z toho, že sa ako advokátka podieľala na zmene výpovede Michala Vidu. Ona to celý čas odmietala.

„Z dôvodu absencie úmyselného zavinenia zahŕňajúceho vedomostnú stránku, ako obligatórneho znaku skutkovej podstaty zločinu marenia spravodlivosti, tak neboli splnené podmienky na trestné stíhanie obvinenej, a to nielen v čase vydania uznesenia o vznesení obvinenia, ale aj v súčasnosti,“ vysvetlil hovorca GP SR Dalibor Skladan.

Pozrite si archívnu reportáž Televíznych novín o kauze Fatima.

BRATISLAVA/ Zuzana Ferenčáková

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Robert Krajmer

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.