V očkovacej lotérii prišla o 400-tisíc, teraz ide žalovať štát. Právnik naznačil, aké má šance

Na snímke výherkyňa počas debaty s ministrom financií v pondelok podvečer v Prešove.
Na snímke výherkyňa počas debaty s ministrom financií v pondelok podvečer v Prešove. Zdroj: TV Markíza

K jej kroku sa vyjadril aj strojca lotérie Igor Matovič.

Prípad pani Zuzany z Prešova, ktorá prišla o 400-tisícovú výhru v očkovacej lotérii, má pokračovanie. Ako sme vás informovali v pondelok (15. 11.), žena sa rozhodla žalovať štát.

K tomuto kroku sa rozhodla po tom, ako ministerstvo financií, ktoré stojí za vznikom očkovacej lotérie, údajne prestalo reagovať na ich spoločnú mailovú komunikáciu.

To pani Zuzana považuje za nespravodlivé. „Ministerstvu financií sme dali 15-dňovú lehotu na zaplatenie tejto výhry. Ak klientke potom nenabehnú peniaze na bankový účet, zvážime ďalšie právne kroky, aj eventuálne podanie žaloby," vysvetlil jej advokát.

Je však otázne, či majú šancu na úspech. Advokát Martin Čižmárik totiž optimistický nie je. „Podľa môjho názoru na túto sumu nemá priamy právny nárok,“ uviedol pre tvnoviny.sk. Ako doplnil, jej šance sú „skutočne veľmi akademické a minimálne.“

Minister financií Igor Matovič, ktorý stál za zrodom tohto projektu, na margo možného podania žaloby uviedol: „Voči tomuto jej kroku mám veľké sympatie. Osobne si myslím, že konala dobromyseľne a mala právo na výhru. Paradoxne jej držím palce, aby ten súd vyhrala.“


Negatívne však tento prípad hodnotia čitatelia nášho portálu, podľa ktorých by pani Zuzana nemala dostať žiadne peniaze.

„Jedna vec je, že reálne to sledovala a nemohla za to. Celá lotéria a ich nastavené ‚pravidlá‘ sú fraška. To by sa potom každý spätne mohol súdiť o hocijaké výhry,“ uviedol náš čitateľ Marek.

Ján uviedol ďalší dôvod, pre ktorý by jej žaloba nemala uspieť: „Jasne bolo povedané, že to musí sledovať live a nie cez internet.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Advokát našiel riešenie, ako vyplatiť Zuzane 400-tisíc eur, ktoré jej „utiekli“ v lotérii

Našli sa však aj názorné príklady iného využitia prostriedkov, ktoré boli určené pre očkovaciu lotériu.

„Peniaze nemal dostať nikto. Mali ich dať pre detičky, onkologických pacientov a chorých a nech pomôžu mladým rodinám a dôchodcom,“ napísala Janka. Michal by skôr uvítal, keby sa použili do nemocníc.

Rezort financií spustil očkovaciu lotériu v nedeľu 15. augusta televíznym programom. Vláda chcela aj takýmto spôsobom motivovať ľudí, aby sa dali zaočkovať proti ochoreniu COVID-19. Dokopy sa rozdelilo 110-tisíc cien za obdobie 12 týždňov.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Nevyhrala 400-tisíc, lebo reláciu sledovala na webe. Odborník vysvetlil, že na vine nemusí byť internet

Ceny na očkovaciu prémiu dosiahli približne 21 miliónov eur, uviedol pri predstavovaní tohto projektu minister Matovič.

Ten sa krátko na to s pani Zuzanou stretol a podľa vlastných slov hľadal spôsob, ako jej pomôcť. „Právo nemôže byť len striktné, ale musí byť aj spravodlivé. Stala sa krivda. Zuzana nevyhrala, na druhej strane, väčšina Slovenska cíti, že má morálne právo na výhru a urobíme všetko s právnikmi, aby výhru dostala,“ povedal vtedy v živom vysielaní líder hnutia OĽaNO.

BRATISLAVA/Robert Ďurkáč, TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Očkovacia lotéria

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.