Našiel sa exsudca, ktorý dostal na účet 600-tisíc eur. Uviedol, odkiaľ tieto peniaze získal

Amnestie
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Všetko mal zdokladovať v majetkovom priznaní v poznámke, ktorá je neverejná.

Sudca, ktorému v minulosti píplo na účet cez pol milióna eur, sa našiel. Ide o dnes už bývalého sudcu Najvyššieho súdu Viliama Pohančeníka. Obrovská suma vraj chýba v jeho majetkovom priznaní a banka údajne podozrivú transakciu nepreverila. Finančná jednotka jej aj preto vyrubila vysokú pokutu. Bývalý sudca však tvrdí, že peniaze sú legálne a riadne ich aj zdokladoval.

Viliam Pohančeník bol sudcom Najvyššieho súdu do minulého roka, bol aj členom súdnej rady. V roku 2018 mu postupne pristálo na účte najskôr 60, potom 90 a napokon 450-tisíc, dokopy teda 600-tisíc eur v priebehu troch mesiacov.

V majetkovom priznaní z toho roka pritom informácie o takejto vysokej sume nenájdeme. Na túto podozrivú transakciu sa prišlo tak, že banka, ktorá ju mala vzhľadom na veľký objem peňazí preveriť, tak údajne neurobila. Za to to dostala od finančnej spravodajskej jednotky pokutu jeden a pol milióna eur. Banka sa proti sankcii chce brániť aj súdnou cestou.

Kto je záhadným sudcom, ktorému prišiel na účet balík sa dlho nevedelo a nevedeli to ani predstavitelia našej justície. Na konkrétne meno upozornil až Denník N.

Bývalý sudca najvyššieho súdu Viliam Pohančeník však v reakcii tvrdí, že pôvod peňazí vie riadne vysvetliť.

„Je to z predaja rodinného pozemku, mám k tomu aj kúpnu zmluvu, tento údaj som predložil aj súdnej rade,“ povedal nám bývalý sudca.

Vysvetľuje, že v majetkovom priznaní sumu za predaj pozemku nenájdeme, keďže to bolo uvedené len v podkladoch, ktoré nie sú verejné. Suma bola vraj uvedená v poznámke.

Na to, či je to však skutočne tak sa chce pozrieť predseda súdnej rady Ján Mazák, ktorý avizoval, že tento prípad preverí. Pôvod peňazí preveruje aj samotná polícia.

Tému spracoval René Medzihradský:


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Najvyšší súd

Dôležité udalosti