Myslíte si, že zubná kefka nepotrebuje špeciálnu starostlivosť? Výsledky štúdií vás presvedčia o opaku

Ilustračná snímka
Zdroj: shutterstoc.com/Rostislav_Sedlacek

S pomocou zubnej pasty je kefka najúčinnejší nástroj na čistenie zubov.

Zubná kefka je nástroj, ktorý vynašli tisíce rokov pred naším letopočtom. Podľa historických prameňoch ich používali už starí Egypťania, Číňania či Babylončania. Samozrejme, boli vyrobené z iných materiálov a nemali ani súčasnú podobu. Funkcia však bola rovnaká.

S pomocou zubnej pasty je kefka najúčinnejší nástroj na čistenie zubov. Vďaka jej pravidelnému a správnemu užívaniu zabraňujete tvorbe zubného kazu a zápalom ďasien. Aj preto strávi podľa vedcov priemerný človek čistením zubov približne 40 dní svojho života, uvádza portál bety.cz.

Prečítajte si aj: Zapácha vám aj čerstvo opratá bielizeň? Šikovný trik na vyriešenie tohto problému

Zaujímavosti

Záleží vám pri čistení zubov na farbe zubnej kefky? Aj keď by ste chceli povedať nie, väčšine pravdepodobne áno. Zo štatistík totiž vychádza, že najobľúbenejšia kefka je modrá.

Okrem toho je veľmi zaujímavé, že v roku 2003 bola kefka zvolená za vynález, bez ktorého si ľudia nevedia predstaviť svoj život. V súťaži prekonala aj automobil či mobilný telefón.

O niečo horšie dopadla v rebríčku obsadila v americkej štúdii, podľa ktorej patrí spolu s držiakom či pohárom medzi tri najkontaminovanejšie predmety v domácnosti. Áno, aj samotná kefka obsahuje množstvo baktérií. Pozrime sa na to bližšie.

Baktérie

Na prvý pohľad vyzerá kefka čisto, veď ju po každom umytí zubov poriadne vyčistíte od pasty a zvyškov potravy. Opak je však pravdou. Koľko predpokladáte, že sa na nej nachádza škodlivín?

Na zubnej kefke sa nachádza približne 100 miliónov baktérií, medzi nimi je celá rada stafylokokov a obsahuje aj E. coli. Prišli na to vedci z univerzity v anglickom Manchestri. Okrem toho odborníci z univerzity v Birminghame odhalili na zubnej kefke, teda konkrétne medzi jej štetinami, aj fekálie a toxíny.

Prečítajte si aj: Balíte zvyšné jedlo do alobalu? Pre toto s tým skoncujte

Čistenie kefky a jej výmena

Práve pre vyššie uvedené výsledky štúdií je nutné správne zaobchádzanie so zubnou kefkou. Po každom čistení zubov ju dôkladne umyte. Dôležitá je aj dezinfekcia, ktorá sa v tomto prípade vykonáva peroxidom vodíka či vriacou vodou.

Nezabúdajte ani na pravidelnú výmenu. Nie, tá sa neodvíja od tvaru kefky a štetín. Portál Health digert uviedol, že Americká stomatologická asociácia určila životnosť jednej zubnej kefky na jeden mesiac. Najčastejšie sa však stretnete s tvrdením, že máte kefku používať maximálne tri mesiace. V prípade prekonania choroby ju musíte vymeniť aj skôr, aby ste zabránili prípadnému opätovnému ochoreniu.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti