Niektorí ho milujú, iní nenávidia. Pozrite sa s nami na účinky rybieho oleja

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/Africa Studio

Okrem omega-3 mastných kyselín sa v rybacom oleji nachádzajú aj cenné vitamíny.

Existujú dve skupiny ľudí, tí, ktorí ryby milujú a tí, ktorí ich nenávidia. Aj preto spôsobovalo užívanie rybacieho oleja deťom priam traumu. Napriek špecifickej chuti a aróme oleja ich totiž rodičia nútili k jeho pravidelnému užívaniu. A mali na to pádny dôvod.

Konzumácia rybacieho oleja je kľúčová pre fyzické a psychické zdravie človeka. Väčšinou je získavaný extrakciou z mastných rýb, ako sú makrely, ančovičky, slede či tuniak. V niektorých prípadoch však zvolia výrobcovia aj iné ryby a olej získajú z ich pečene (treska) alebo vám odborník odporučí jesť kaviár, ktorý ho obsahuje najviac, uvádza portál mojezdravi.cz.

Zdravotné výhody

Rybí olej je výživový doplnok získaný priamo z rýb, ktorý je najbohatším prírodným zdrojom omega-3 mastných kyselín DHA a EPA, zdravých tukov, ktoré organizmus nutne potrebuje. Sú totiž dôležité pre vývoj a funkciu mozgu a zraku. Chránia telo pred kardiovaskulárnymi ochoreniami, zmierňujú zápaly v organizme, spevňujú cievy, posilňujú obranyschopnosť a pozitívne vplývajú na Alzheimerovu a Parkinsonovú chorobu, tvrdí štúdia spoločnosti ScienceDirect

Prečítajte si aj: Nachladnutie, chrípka, zápal priedušiek či pľúc. Pozrite si rozdiely medzi týmito ochoreniami

Omega-3 mastné kyseliny tiež študuje londýnska univerzita Queen Mary, podľa ktorej znižuje príjem týchto tukov aj riziko vzniku astmy. Telo si však tieto zdravé tuky nedokáže samo v dostatočnom množstve vyrobiť, a tak je nevyhnutné, aby ste ho doplnili v strave alebo pomocou výživových doplnkov.

Okrem omega-3 mastných kyselín sa v rybacom oleji nachádzajú aj cenné vitamíny, a to vitamín A a D, ktoré prispievajú k normálnej funkcii imunitného systému. D-vitamín zároveň stimuluje vstrebávanie vápnika v tele, čo napomáha stavbe kostí. Okrem nich je nutné spomenúť ešte vitamín E, ktorý pôsobí ako antioxidant.

Vitamín A a zdravé tuky sú účinné aj pri udržiavaní zdravých očí. Podľa štúdie spoločnosti ScienceDirect viedlo dlhodobé (približne päť mesiacov) a pravidelné užívanie rybacieho oleja aj k zlepšeniu videnia aj u ľudí, ktorým sa zhoršil zrak, takpovediac, vekom.

Čo sa týka veku, ten výrazne vplýva na pokožku. A práve vplyvy starnutia, nadmerného slnenia a psoriázy môžu byť eliminované, ich hojenie a regenerácia podporené konzumáciou tohto výživového doplnku.

Užívanie

Viacerí odborníci vrátane Svetovej zdravotníckej organizácie odporúčajú konzumáciu oleja aspoň dvakrát týždenne. Všeobecne sa však odporúča jeho denná konzumácia. Prečo? Odpoveď je jasná. Telo potrebuje denne prijať 500 až tisíc miligramov omega-3 mastných kyselín denne. Tie, ako sme si už spomínali, môžete prijať v strave či formou výživového doplnku.

V strave ho okrem spomínaného rybacieho oleja získate z približne 14 vlašských orechov, 16 ustríc, 50 gramoch lososa, pri konzumácii štyroch vajec, 70 g sardiniek alebo v lyžici kaviáru

Takto to neznie náročne, avšak každý deň tieto potraviny nekonzumujete, a tak by ste nemali zabudnúť práve na výživový doplnok, ktorý vám s tým pomôže.

Zdroj: shutterstoc.com/Syda Productions

Ako ho konzumovať prijateľne

Ako sme už spomínali, nie každý je naklonený konzumácii rybacieho oleja. Má totiž špecifickú arómu aj chuť. Vedomí sú si toho aj výrobcovia, ktorí doň pridávajú citrónovú príchuť. Taktiež sú dostupné tabletky, lepšie povedané gélové pastilky, ktoré jednoducho prehltnete.

Ak aj napriek tomu vaše dieťa odmieta konzumáciu rybacieho oleja a vy mu chcete zabezpečiť dostatočné množstvo zdravých tukov, kúpne mu rastlinný olej s obsahom omega-3 mastných kyselín, ktorý má lepšiu chuť.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti