Trápi vaše bábätko rast zubov? Zvládnite to so zaužívanými radami bez bolesti a plaču

Ilustračná snímka
Zdroj: shutterstoc.com/ivan_kislitsin

V období rastu zubov si dieťa vyžaduje väčšiu pozornosť rodičov.

Plač bábätka má v jeho prvom roku života najčastejšie štyri dôvody a to hlad, trápenie s kolikou, bolesť brucha a plynatosť a na záver prerezávanie zubov. Samozrejme, existujú aj iné príčiny detského plaču, ale každá mama uzná, že tieto sú najčastejšie a spôsobili jej dieťatku dlhodobé trápenie.

Musíme však uznať, že týmto trápením si neprechádzajú úplne všetci. Niektoré deti o prerezávaní zubov pomaly ani nevedia, iným nedajú zuby spať, plačú, sú nervózne, trápia ich horúčky a tento proces je celkovo sprevádzaný ich nespokojnosťou.

Prečítajte si aj: Chcete, aby sa vaše bábätko dobre vyspalo? Tipy a rady, ktoré pomôžu

Okrem týchto negatívnych emócií je rast zubov spojený aj s nadmerným slintaním. Prerezávanie zubov totiž podporuje tvorbu slín. Ich množstvo vás môže až prekvapiť. Bábätko si tiež začne vkladať do úst rôzne predmety, vrátane svojich prstov a pästičky.

Ako zvládnuť toto náročné obdobie, vám spolu s portálom maminka.cz priblížime v nasledujúcich radách.

Ako zvládnuť rast zubov

V prvom rade si zadovážte špeciálne kefky na hryzenie či špeciálne hryzadlá, aby si dieťatko nimi nahradilo svoje prsty a päsť. Mnohé sú vhodné aj do chladničky a mrazničky. Vďaka tomu ich môžete schladiť, čo môže bolesť značne eliminovať. Aj preto prikladajte bábätku na miesto, kde sa mu prerezávajú zuby, studený obklad. V prípade, že dieťa konzumuje už aj príkrmy, taktiež zvoľte studené výživy či pyré.

Veľmi účinná je aj masáž boľavých ďasien. Dôkladne si umyte ruky, naneste na prst znecitlivujúci gél, ktorý si viete zadovážiť v každej lekárni, a jemne mu ďasná zo strany na stranu pomasírujte.

Zdroj: shutterstoc.com/G.Tbov

Niektoré mamičky priaznivo hodnotia aj účinok homeopatík a v horších prípadoch aj čapíky. O ich užívaní sa však vždy poraďte s pediatričkou.

V období rastu zubov si dieťa vyžaduje väčšiu pozornosť rodičov. Aj preto ho budete musieť častejšie nosiť na rukách, čo vám uľahčí šatka. Pri nosení v šatke však myslite na to, že dieťatku nemáte zbytočne zahrievať bolestivé miesto, v ktorom sa mu prerezávajú zuby. Priviažte si ho preto vyššie, prípadne sa snažte zmeniť polohu.

Zmenu polohy si bude asi žiadať aj pri kojení. Ak vidíte, že dieťa plače a púšťa sa bradavky, alebo fľašky pri prikrmovaní, tak skúste nájsť polohu, v ktorej bude spokojnejšie. Namiesto ruky ho podoprite vankúšom, vymeňte stranu (prsník) či si zadovážte chránič bradaviek s vrúbkami, ktoré budú ďasná bábätka pri kojení masírovať.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti