Gastrosektor žiada zvýšenie štátnej podpory, ktorú mu zmrazili. Hrozí, že o prácu prídu tisíce ľudí

Ilustračná snímka.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Podporu na udržanie pracovných miest im vyplácajú vo výške ako na začiatku pandémie.

Ak štát nepomôže, 60 percent prevádzok skrachuje a o prácu prídu tisícky ľudí. Podnikatelia z gastrosektora žiadajú zvýšenie štátnej podpory, ktorú im do konca roka zmrazili. Nevylučujú ani to, že pôjdu do ulíc.

Situácia sa začala zhoršovať hneď, ako sa prvé okresy začali sfarbovať. Tento týždeň je už 52 okresov v čiernej farbe, čo pre majiteľov gastroprevádzok znamená, že ich musia mať zatvorené a vydávať jedlo len cez okienko.

Zástupcovia gastropodnikateľov prosia vládu o pomoc už niekoľko mesiacov. V čase, keď sa opatrenia sprísňujú, príspevky ostávajú zmrazené. Podporu na udržanie pracovných miest im vyplácajú vo výške ako na začiatku pandémie. Z toho im ešte škrtli opatrenie, ktoré bolo ako jediné naviazané na pokles tržieb.

Minister Krajniak pritom pripustil, že žiadosti za október prehodnotí, aj podľa toho, aké budú výpadky vo výrobe mesiac predtým. Namiesto toho pomoc len rozšírili, žiadať si o ňu môžu aj zamestnávatelia, ktorí prijali zamestnanca nedávno.

A tiež opravili chybu. Ľuďom, pre ktorých nemali robotu, museli dať zamestnávatelia 80 percent ich priemerného platu, štát im však nesprávne preplácal náhradu len z ich hrubej, teda základnej mzdy. Príspevky tak reálne nezvýšili ani o cent.

Prvá pomoc však už končí v decembri a od januára budú zamestnávatelia dostávať príspevky v rámci kurzarbeitu. A tie budú len vo výške 60 percent priemernej mzdy zamestnanca.

Viac v reportáži Andrey Mačoškovej.


BRATISLAVA/TV Markíza
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Andrea Mačošková

Dôležité udalosti