V lekárňach chýba liek na vysoký tlak, nahradiť ho bude zložitejšie

Ilustračná snímka.
Zdroj: Kotcha K/shutterstock.com

Podľa dostupných informácií výrobca, resp. distribútor lieku, nemá záujem o ďalšie pôsobenie na našom trhu.

Pacienti, ktorí sa liečia na vysoký tlak, tzv. artériovú hypertenziu, už na Slovensku nezoženú liek Ebrantil. Podľa vedeckého sekretára Slovenskej kardiologickej spoločnosti Milana Luknára ho bude zložitejšie nahradiť.

„Podľa dostupných informácií výrobca, resp. distribútor lieku nemá záujem o ďalšie pôsobenie na našom trhu. Pokiaľ sa nenájde iná spoločnosť, ktorá bude mať záujem o distribúciu tohto lieku na slovenskom trhu, liek ďalej dostupný nebude,“ reagoval pre tvnoviny.sk Luknár.

Podľa jeho slov špecialisti tento liek nepredpisovali ako prvú voľbu. Pacientom ho dávali v prípade, že im nezabrala iná medikamentózna liečba a kombinovali ho s inými liekmi.

„Liekov na liečbu hypertenzie je na trhu široké spektrum a niekedy je možné jeden liek nahradiť iným. Liečivo urapidil účinne znižuje tlak krvi a u niektorých pacientov s ťažšie liečiteľnou hypertenziou sa bude nahrádzať zložitejšie,“ vysvetlil.

Na výpadok lieku nás upozornil náš čitateľ po tom, ako ho nedostal v lekárni. Kúpil mu ho až syn v Rakúsku. Liek nebol voľne dostupný, chorí ho dostali iba na lekársky predpis.

Výrobca požiadal o vyradenie z kategorizácie

U nás je registrované liečivo urapidil dvomi držiteľmi registrácie - Ebrantil od spoločnosti Takeda a Urapidil Stragen spoločnosti Stragen Nordic.

Ako ďalej povedal prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ liek Ebrantil má od 12. októbra podanú žiadosť o vyradenie z kategorizácie v sile 30 mg a od 10. septembra v sile 60 mg. Aj v prípade Urapidil Stragen v sile 30 mg a 60 mg podal výrobca 4. a 25. októbra žiadosť o vyradenie z kategorizácie.

„Vo všetkých prípadoch ide o opakované žiadosti podávané približne od júla. Ak držiteľ registrácie požiada MZ SR o vyradenie lieku z kategorizácie, nemá povinnosť dodávať tento liek na územie SR a neexistuje postup akým ho je možné v rámci poskytovania lekárenskej starostlivosti pre pacienta zabezpečiť,“ zdôraznil Sukeľ.

Luknár z kardiologickej spoločnosti pacientom, ktorí liek užívajú, odporúča poradiť sa so svojim lekárom. Ten im má nájsť adekvátnu náhradu za spomínaný liek, no môže to byť náročnejšie.

BRATISLAVA/zg

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Liek

Dôležité udalosti